Данілов: Якщо в Білорусі буде російська армія – це 1084 км кордону з Україною. Для нас це виклик

Данілов: Думка аналітиків РНБО, що безпосередньо до операції з Ryanair має відношення сусідня країна
Фото: Рада національної безпеки і оборони України / Facebook
Ситуація з примусовим приземленням літака Ryanair у Білорусі виклик для України. Про це заявив секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов 28 травня в ефірі ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна".

Данілов сказав, що, на думку аналітиків апарату РНБО, до ситуації може бути причетна Росія.

"Це наша думка, думка фахівців РНБО, аналітиків наших, що безпосередньо до цієї операції має відношення сусідня країна. Тому що вони сьогодні зацікавлені в тому, щоб... Ну, [Олександр] Лукашенко і так невизнаний президент, його жодна країна не визнає, крім РФ і, може, її сателітів. І сьогодні саме Росія зацікавлена в тому, щоб те, що сьогодні відбувається навколо Білорусі, так відбувалося", – заявив він.

Секретар РНБО додав, що ситуація є викликом для України.

"Для нас це виклик дуже великий. І тому ми на сьогодні... Ну, принаймні в мене є доручення президента Володимира Зеленського, і я в понеділок маю відбути до Вільнюса, там буде зустріч секретарів рад нацбезпеки країн Балтії, Польщі та України, тому що для нас це дуже великий виклик. Якщо російські війська зайдуть на територію Білорусі... Вони і так дружні держави. Якщо там буде російська армія – це 1084 км кордону. Для нас це виклик з урахуванням того, що відбувається у нас на території Донецької та Луганської областей і в окупованому Криму", – сказав секретар РНБО.

Контекст:

Літак Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса, 23 травня екстрено приземлився в Мінську нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту судна не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.

Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його дівчину, росіянку Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештували, її та Протасевича визнали політв'язнями.

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, в якому він говорить, що перебуває у СІЗО №1 в Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". В Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Країни ЄС, США, КанадаУкраїна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.