HR-директорка "Метінвесту": У роботі з ветеранами ми орієнтуємося на досвід Ізраїлю й США, але доповнюємо його власними унікальними техніками
У групі "Метінвест" Ріната Ахметова мобілізовано кожного шостого співробітника, а 500 осіб вже повернулися до мирного життя. З них 85% працюють на своїх попередніх посадах, розповіла директорка зі сталого розвитку і взаємодії з персоналом групи "Метінвест" Тетяна Петрук.
Ветеранів ставатиме дедалі більше, тому компанія запровадила багато програм, спрямованих на їхню адаптацію, зазначила вона. Для цих програм використовують американський та ізраїльський досвіди, але його доповнили унікальними українськими методиками.
"Коли людина повертається з фронту, вона є таким же членом нашого колективу, як і решта. Але для її адаптації потрібно трохи більше часу й зусиль. За потреби ми допомагаємо з лікуванням, реабілітацією, з протезуванням. Ми запровадили додаткові психологічні скринінги. Розробили та впровадили цілу екосистему інтеграції ветеранів до цивільного життя. Деякі компанії виділяють роботу з ветеранами в окремий напрям. Ми не виділяємо – ми адаптуємо всі наші бізнес-процеси до нових реалій", – зауважила Петрук.
Вона наголосила, що внутрішні ветерани – це "ДНК" компанії, люди з доведеним професійним досвідом, кваліфікацією й уміннями. Тому для "Метінвесту" важливо максимально зберегти цей кадровий потенціал. Для цього також запроваджено програми з перенавчання ветеранів, які не можуть повернутися до попереднього місця роботи. Водночас компанія не поділяє підходів на ветеранський чи неветеранський, а також зберігає системність у своїх програмах, додала директорка зі сталого розвитку.
"У нас є герої, які повертаються з фронту, але так само є герої, які щодня стоять біля мартену або біля домни. Тому система оплати праці й нематеріальної винагороди, оцінювання персоналу, посади залишається єдиною для всіх співробітників. Вшанування й підтримка ветеранів мають бути організовані так, щоб не розділяти, а об'єднувати колективи. І ця робота має бути системною. Не одноразова акція – щось зробили, роздали брошури, і на цьому все завершилося. А напрям, із яким ми будемо працювати постійно", – наголосила Петрук.
Вона зауважила, що велику увагу в компанії приділяють навчанню колективів, як приймати ветеранів, щоб люди розуміли, які питання можна ставити, а які – ні, що можна робити і як пропонувати допомогу.
"Ми працюємо над створенням ветеранських об'єднань, ветеранських просторів. Але не треба нав'язувати щось ветеранам. Ми приймаємо їх, як звичайних людей, і питаємо, чи потрібна допомога. Якщо потрібна – допомагаємо. Тобто має бути готовність і знання, як допомогти. Але не треба нав'язувати свою допомогу. Це прийде із часом, і суспільство цього навчиться", – переконана Петрук.
За її словами, під час підготовки ветеранських програм фахівці "Метінвесту" вивчили дуже багато різного досвіду. Сучасний досвід роботи з ветеранами є в Ізраїлі та США, тому в компанії орієнтувалися на нього.
"Але такого досвіду роботи з ветеранами, який буде в Україні, не буде ні в кого. Ми воюємо на своїй землі й захищаємо свою землю. Це ми будемо ділитися нашим досвідом з іншими державами. І дай боже, щоб це ніколи не знадобилося іншим країнам", – резюмувала Петрук.