Імунолог Лапій: Відтермінування другого щеплення вводять для посилення імунної відповіді, а не для економії доз
Міністерство охорони здоров'я України подовжило інтервал між першою й другою дозами вакцини для більшої ефективності, підкреслив член Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти Федір Лапій. Про це він розповів в ефірі телеканала "Настоящее время".
Сьогодні МОЗ України повідомило, що збільшило інтервал між дозами Covishield до 90 днів. Лапій спростував припущення, що схему вакцинації змінюють для економії доз вакцини.
"Це пов'язано з тим, що збільшення інтервалу між першою і другою дозами призводить до сильнішої імунної відповіді, ефективності й раціональнішого використання наявних доз. Буквально на початку березня з'явилися дані про те, що країнам, які використовують вакцини від AstraZeneca, необхідно краще сконцентруватися на забезпеченні першої дози й відтермінувати другу до 12 тижнів", – пояснив він.
Лапій зазначив, що зміна графіка дає змогу ті дози, які були спочатку зарезервовані для другого щеплення, використовувати для груп другого етапу. До нього відносять людей віком від 80 років і сімейних лікарів.
МОЗ планувало розпочати другий етап вакцинації у квітні. Зараз, за словами Лапія, уже почали вакцинувати лікарів сімейної медицини. "Уже запрошують, я знаю, на вакцинацію осіб віком від 80 років в амбулаторіях", – додав він.
Лапій спростував інформацію ЗМІ, що вакцини Covishield мають строк придатності до червня. Водночас він зазначив, що незабаром Україна має отримати ще приблизно 1,5 млн доз цієї вакцини.
"Була інформація, що 22 березня в Україну мали доправити 700 тис. доз вакцини від AstraZeneca, але виготовленої на потужностях заводу, який розташований у Південній Кореї. Зараз, за уточненою інформацією, мені підтвердили 1,5 млн доз від Serum Institute of India, і партії за контрактом між Міністерством охорони здоров'я й виробником у кількості 700 тис. доз у межах програми Covax надійдуть напередодні квітня й у квітні", – повідомив він.
Згідно з календарним планом на 2021 рік, першим безоплатні щеплення роблять медикам, що працюють із хворими на COVID-19, і військовослужбовцям зі складу операції Об'єднаних сил. До листопада хочуть вакцинувати інших медиків, працівників сфер держбезпеки й освіти, а також людей віком від 60 років.
Протягом 2021–2022 років 50% населення України (20 млн) планують охопити вакцинацією.
Вакцинація проти коронавірусу в Україні розпочалася 24 лютого. У країні зареєстрували три вакцини проти коронавірусу – від Oxford/AstraZeneca, від Pfizer/BioNTech і від Sinovac Biotech, але поки вакцинують тільки препаратом Covishield (500 тис. доз вакцини від Oxford/AstraZeneca, яку виробляють за ліцензією в Індії, доправили минулого місяця).
До кінця березня в Україну планують доправити першу партію (700 тис. доз) вакцини CoronaVac виробництва китайської фармкомпанії Sinovac Biotech. Загалом Україна закупить 1,9 млн доз цієї вакцини.
Очікують, що Україна також закупить 15 млн доз вакцини в компанії Novavax, постачання розпочнеться в липні.
У межах глобальної ініціативи COVAX Україна отримає до кінця другого кварталу 2021 року від 2,2 млн до 3,8 млн доз вакцини від AstraZeneca, яку виготовляють у Південній Кореї. Також країна одержить 117 тис. доз вакцин від Pfizer/BioNTech.