ВООЗ рекомендувала продовжити вакцинацію препаратом від AstraZeneca
Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує продовжувати застосування вакцини проти коронавірусної інфекції виробництва AstraZeneca. Про це йдеться в заяві, опублікованій на сайті ВООЗ 17 березня.
Деякі країни ЄС тимчасово як запобіжний захід зупинили вакцинацію препаратом від AstraZeneca на підставі "кількох повідомлень про порушення згортання крові в осіб, яким ввели цю вакцину", інші держави вирішили продовжити застосування, зазначили у ВООЗ.
В організації підкреслили, що вакцинація проти COVID-19 не знизить захворюваності або смертності з інших причин.
"Відомо, що тромбоемболічні явища трапляються часто. Венозний тромбоемболізм є третім за розповсюдженістю серцево-судинним захворюванням у світі", – додали у ВООЗ.
Там зазначили, що під час масштабних кампаній із вакцинації країни зазвичай інформують про побічні ефекти, які виникають після щеплень, але це "не обов'язково свідчить про зв'язок між вакцинацією й побічними ефектами".
"ВООЗ перебуває в постійному контакті з Європейським агентством з лікарських засобів і регулювальними органами в усьому світі для одержання останньої інформації про безпеку вакцин проти COVID-19. Глобальний консультативний комітет ВООЗ із безпеки вакцин ретельно оцінює останні наявні дані про безпеку вакцини від AstraZeneca. Після завершення цього огляду ВООЗ негайно проінформує громадськість. Наразі ВООЗ вважає, що переваги вакцини від AstraZeneca переважують її ризики, і рекомендує продовжувати вакцинацію", – додали в організації.
Таку саму заяву напередодні зробили в Європейському агентстві з лікарських засобів (ЕМА). Остаточний звіт за підсумками розслідування випадків тромбозу в пацієнтів ЕМА оприлюднить 18 березня.
Понад 10 країн останніми днями заявили про зупинення застосування вакцини проти коронавірусу від AstraZeneca або окремих її партій. Зокрема, у Данії з'явилися повідомлення про випадки тромбозу в пацієнтів, яким ввели вакцину. Решта держав заявляла, що таких випадків не фіксували, проте зупиняють вакцинацію цим препаратом як запобіжний захід.
У Всесвітній організації охорони здоров'я та ЕМА повідомили, що зв'язку між вакцинацією AstraZeneca й випадками тромбозу не підтверджено, а переваг від вакцини все ще більше, ніж ризиків. Розробник заявив, що його дослідження не виявили доказів підвищеного ризику тромбозу серед вакцинованих.
4 січня Великобританія першою у світі розпочала масову вакцинацію препаратом від AstraZeneca. Постійний комітет із вакцинації Stiko при Інституті вірусології імені Роберта Коха в Німеччині 28 січня рекомендував використовувати вакцину від AstraZeneca громадянам віком від 18 до 64 років.
EMA 29 січня дозволило застосовувати вакцини проти COVID-19 виробництва AstraZeneca на території Європейського союзу. Цього самого дня постачання вакцини на території ЄС схвалила Єврокомісія.
Крім препарату від AstraZeneca, ЕМА також дозволило застосування на території ЄС вакцини виробництва Pfizer/BioNTech, Moderna і Johnson & Johnson.
В агентстві зазначили, що клінічні дослідження вакцини проти коронавірусу від AstraZeneca засвідчили, що вона ефективна в запобіганні COVID-19 у людей віком від 18 років. Ефективність вакцини встановлено на рівні приблизно 60%.