"Ми твердо переконані: користь перевищує ризики". Європейський регулятор не виявив зв'язку між вакциною від AstraZeneca і появою тромбів
Європейське агентство з лікарських засобів (ЕМА) продовжує розслідування випадків тромбозу у пацієнтів, яким робили щеплення проти коронавірусу вакциною виробництва AstraZeneca, але поки не виявило підтвердження зв'язку між вакцинацією й утворенням тромбів.
Про це глава агентства Емер Кук розповіла на пресконференції, яку транслював канал Euronews.
Вона розповіла, що станом на 10 березня в ЕМА надійшла інформація про 30 випадків утворення тромбів серед 5 млн вакцинованих людей. Також агентство займається вивченням "серйозних тромбоемболічних подій" із Великобританії.
"Звісно, ми знаємо, що у багатьох тисяч людей у ЄС із різних причин утворюються тромби, тому ми хочемо встановити, спричинені ці події вакциною чи іншими причинами", – сказала Кук.
Глава ЕМА зазначила, що остаточний звіт за підсумками розслідування оприлюднять 18 березня.
"Розслідування триває, але наразі ми все ще твердо переконані, що користь від вакцини виробництва AstraZeneca в запобіганні COVID-19, із супутніми ризиками госпіталізації та смерті, перевищує ризики", – підкреслила вона.
Аналогічні висновки агентство наводить у проміжному звіті, опублікованому 15 березня.
Найпоширеніші побічні ефекти під час вакцинації проти COVID-19 препаратом від AstraZeneca зазвичай легкі або помірні і минають протягом кількох днів, підкреслили в ЕМА.
Більше ніж 10 країн протягом останніх днів заявило про припинення застосування вакцини проти коронавірусу від AstraZeneca або окремих її партій. Зокрема, у Данії з'явилися повідомлення про випадки тромбозу в пацієнтів, яким ввели вакцину. Інші держави заявляли, що таких випадків не фіксували, проте припиняють вакцинацію цим препаратом як запобіжний захід.
У Всесвітній організації охорони здоров'я та ЕМА повідомили, що зв'язку між щепленням вакциною від AstraZeneca і випадками тромбозу не підтверджено, а переваг вакцини все ще більше, ніж ризиків. Розробник заявив, що його дослідження не виявили доказів підвищеного ризику тромбозу серед вакцинованих.
4 січня Великобританія першою у світі почала масову вакцинацію препаратом від AstraZeneca. Постійний комітет із вакцинації Stiko при Інституті вірусології імені Роберта Коха в Німеччині 28 січня рекомендував використовувати вакцину від AstraZeneca громадянам віком від 18 до 64 років.
EMA 29 січня дозволило застосування вакцини проти COVID-19 виробництва AstraZeneca на території Європейського союзу. Цього самого дня постачання вакцини на території ЄС схвалила Єврокомісія.
Окрім препарату AstraZeneca, ЕМА також дозволило застосування на території ЄС вакцин виробництва Pfizer/BioNTech, Moderna і Johnson & Johnson.
В агентстві зазначили, що клінічні дослідження вакцини проти коронавірусу від AstraZeneca засвідчили, що вона ефективна в запобіганні COVID-19 у людей віком від 18 років. Ефективність вакцини встановлено на рівні приблизно 60%.