Епіфаній: З українських архієреїв Філарета не підтримав жоден
Почесного патріарха Православної церкви України Філарета, який виступив з ініціативою визнати недійсним об'єднавчий собор 2018 року, не підтримав жоден український архієрей. Про це в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 6 січня, заявив предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній.
"У нього є своє бачення майбутнього розвитку української церкви. Абсолютна більшість – практично 100% архієреїв – вирішили, що прийняте на об'єднавчому соборі рішення ми втілюємо в життя. Із власне українських архієреїв його не підтримав жоден. Підтримало лише двоє архієреїв, які знаходяться на території Російської Федерації, а із часом доєднався один, який знаходиться на території Молдови. Ми як єдина вже визнана автокефальна церква разом рухаємося вперед, ми не хочемо оглядатися назад. А почесний патріарх Філарет вирішив протидіяти цьому, повернути все, як було до 15 грудня 2018 року. Але це втілити неможливо", – наголосив Епіфаній.
За його словами, питання набуття ПЦУ статусу патріархату розглядатимуть після остаточного об'єднання українського православ'я.
"Ми 30 років ішли до того, щоб об'єднатися і отримати томос про автокефалію. А зараз ми це все отримали. І відмовитись – заради чого?.. Це виглядає абсурдно. Тому зараз усі бачать, що успіху в почесного патріарха не буде, підтримки немає, запиту немає в українському суспільстві щодо так званого відновлення Київського патріархату. Ми говорили, що питання статусу патріархату – це питання майбутнього. Коли ми об'єднаємо українське православ’я, ми неодмінно досягнемо цього. І тому в нього немає підтримки, він намагається і далі імітувати відновлення Київського патріархату, але це не має реального значення. Він – архієрей на спокої, який не має права вчиняти певні дії, але він знаходиться у складі ПЦУ", – пояснив митрополит.
Контекст:
Православну церкву України створили на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, у якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також двоє архієреїв Української православної церкви Московського патріархату.
5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.
У диптиху помісних церков, опублікованому на сайті Вселенського патріархату, ПЦУ посідає 15-те місце.
ПЦУ визнали Вселенський та Александрійський патріархати, Грецька та Кіпрська помісні православні церкви.
Незабаром між новоствореною церквою та Філаретом, який до собору очолював УПЦ КП, стався публічний конфлікт. Філарет стверджує, що до створення ПЦУ була домовленість: Епіфаній представлятиме церкву у світі, а внутрішніми справами церкви займатиметься Філарет, але цю домовленість нібито порушили. Після цього Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ.
Верховний Суд відмовив Філарету у визнанні недійсним помісного собору, на якому утворили ПЦУ.