Комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт про підвищення податків
Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради України рекомендував до другого читання законопроєкт про історичне збільшення податків. Про це 4 жовтня в Telegram повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
У податковому законопроєкті передбачили:
- збільшення військового збору (ВЗ) з 1,5% до 5%;
- встановлення ВЗ у розмірі 1% від доходу платників єдиного податку третьої групи ФОП;
- підвищення податків для першої і другої групи ФОП;
- 50-відсотковий податок на банки;
- збільшення мінімального податкового зобов'язання (МПЗ) на землю;
- 25% податку на прибуток для фінкомпаній;
- звільнення кешбеку від оподаткування;
- перехід на помісячну звітність по ПДФО;
- збільшення ренти на видобуток щебеню.
Железняк додав, що підвищити ПДВ уряд відмовився.
Голосування в парламенті планують наступного тижня. Підпишуть законопроєкт уже у другій половині жовтня, але частина норм набуде чинності заднім числом, з 1 жовтня, ідеться у повідомленні.
Контекст:
Кабмін України 18 липня схвалив зміни до держбюджету на 2024 рік, які передбачають підвищення видатків на оборону на 495,3 млрд грн, а також погодив законопроєкт про підвищення податків. Надалі його має ухвалити Верховна Рада.
Це рішення призвело до дискусії в суспільстві. Представники великого бізнесу висловилися різко проти підвищення податків. Співвласник Monobank Олег Гороховський 28 липня у Facebook назвав "зрадниками" тих, хто пропонує підвищити податки у країні, яка воює.
Аналітик, інвестиційний банкір Сергій Фурса зазначив натомість, що країна у стані війни не може не підвищувати податків і в Україні склалася унікальна ситуація завдяки грошам західних партнерів. Водночас він звернув увагу, що заплановані урядом кроки можуть стати "виключно тиском на білий бізнес", натомість просте підвищення ПДВ "зачепило б усіх, але рівномірно".
Водночас США заохочують уряд України збільшувати прибутки насамперед через реформи, а не через підвищення податків, повідомила 29 липня спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер. Вона запропонувала зосередитися не на підвищенні податків, а на реформі митниці й боротьбі із сірими ринками.
17 вересня депутати Верховної Ради України в першому читанні проголосували за законопроєкт №11416-д про підвищення податків на 58 млрд грн цього року і 137 млрд грн – наступного.