Композитори і музиканти заявили про неможливість повернення Чайковського в культурне поле України

Автори звернення вважають, що необхідно докладати зусиль до популяризації творчості саме українських композиторів, а не російських
Фото: zn.ua (архів)

Ім'я композитора Петра Чайковського не може бути збережено в культурному полі України на тому рівні, як це було до повномасштабного вторгнення Росії. Про це йдеться у зверненні композиторської спільноти, яке 24 лютого надіслав виданню "ГОРДОН" член Національної спілки композиторів України Андрій Бондаренко.

Звернення, яке підписали 19 композиторів, музикантів і мистецтвознавців, надіслано президенту України Володимирові Зеленському, голові Верховної Ради, Міністерству культури й іншим органам влади, а також керівництву київської консерваторії. Автори вважають, що рішення круглого столу "Повернення і збереження культурної спадщини України в умовах російсько-української війни", ухвалене 20 лютого 2024 року, у якому пропонують розробити і впровадити "програму повернення українських художників", не може бути втілено в життя.

Автори документа зазначають, що Чайковський не був українцем, оскільки народився, здобув освіту і сформувався як особистість саме на території Росії, будучи нащадком росіян (на 50%), а також французів та австрійців. Окрім того, він не написав жодного твору для текстів українською мовою. 

"У листах, які збереглися, ідентифікував себе як "росіянин у повному розумінні цього слова", а щодо українців вживав слово "хохол", – наголошують музиканти, які підписали документ.

На їхню думку, у світі досі маловідомими залишаються твори українських композиторів, таких як Микола Лисенко, Микола Леонтович або Борис Лятошинський, і необхідно докладати зусиль до популяризації творчості саме українських композиторів, а не російських.

"Ми боремося за наше право на самоідентифікацію, право говорити українською мовою і право бути українцями. Але в такому разі ми не маємо права намагатися примусово "повертати" художників, які зробили свій свідомий вибір на користь іншої країни, іншої культури та іншої мови", – ідеться у зверненні.

Українські композитори закликали вжити заходів до імплементації рекомендацій Українського Інституту національної пам'яті щодо виконання закону України "Про засудження і заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізації топонімії".

Контекст:

Незабаром після повномасштабного вторгнення РФ на сайті уряду з'явилася петиція з вимогою прибрати з назви Національної музичної академії України імені Петра Чайковського ім'я композитора. У відповідь у консерваторії провели відкриту дискусію щодо перейменування, але 21 червня 2022 року вирішили не змінювати назву.

20 лютого з ініціативи третього президента України Віктора Ющенка відбувся круглий стіл "Повернення і збереження культурної спадщини України в умовах російсько-української війни", учасники якого звернулися до центральної влади країни із закликом "повернути видатних українців додому, до лона рідної культури".

Серед прізвищ діячів культури, які, на думку учасників круглого столу, "привласнила" країна-агресор Росія, – літератор Антон Чехов, художники Ілля Рєпін, Казимир Малевич, Архип Куїнджі, Іван Айвазовський і Антон Лосенко, композитори Дмитро Бортнянський, Максим Березовський, Артем Ведель, а також "українець козацького роду Чайок, геній світової музики, який непідвладний імперській політичній ідеології", – Петро Чайковський. Автори просили центральну владу України розробити і впровадити "Програму повернення українських художників".