Купуючи сляби з Росії, італійські промисловці фінансують агресію Москви – "Метінвест"
Італійські промисловці, купуючи російську металопродукцію, фактично фінансують агресію Москви проти України, заявляє генеральний директор групи "Метінвест" Юрій Риженков у своєму інтерв'ю для італійського видання Corriere della Sera. Він застерігає, що придбання слябів із Росії завдає шкоди італійській економіці й підтримує воєнні дії Кремля.
За словами Риженкова, у жовтні 2022 року країни – члени ЄС одностайно ухвалили рішення припинити імпорт слябів із Росії до вересня 2024 року. Однак у грудні 2022-го ЄС відтермінував повну заборону на ввезення російської сталі до 2028 року, дозволивши додатково імпортувати 10,7 млн тонн продукції. Через нижчу вартість російської сталі, що на 15% нижча через менші витрати на енергоресурси, цей імпорт стає вигідним для деяких підприємств, проте водночас підриває економіку й безпеку Європи.
"Така ситуація шкодить Італії, а її продовження може навіть стати руйнівним із погляду промислової політики", – підкреслив Риженков.
Він додав, що деякі гравці галузі через уряди своїх країн виправдовують продовження імпорту російських слябів, хоча це створює проблеми для етичних виробників, які уникають співпраці з агресором.
Риженков також звернув увагу на парадоксальну ситуацію в Італії. З одного боку, уряд країни відновив контроль над заводами в Таранто, які раніше належали компанії ArcelorMittal, а з іншого боку, деякі італійські промисловці й далі купують сировину в Росії, тим самим не підтримуючи місцевих виробників і сприяючи російській агресії.
Контекст:
У 12-му пакеті Євросоюз продовжив дію квот на російські сляби ще на чотири роки. Сумарний розмір квоти на імпорт цієї продукції із жовтня 2024-го до вересня 2028 року встановили в розмірі 8,5 млн тонн. Попередні санкції на імпорт слябів ввели в жовтні минулого року, у межах восьмого пакету санкцій: тоді ухвалили рішення, що він може тривати до кінця вересня 2024-го в межах установлених квот, а з 1 жовтня 2024 року імпорт має бути припинено. Однак 12-й пакет санкцій фактично послабив раніше введені обмеження. Про це йдеться в аналітиці GMK Center.
Європейська сталеливарна асоціація EUROFER розкритикувала послаблення санкцій: там заявили, що це історична помилка, яка викривлює конкуренцію на європейському ринку й підживлює порочну систему, котра не тільки послаблює санкції ЄС проти РФ, але й суперечить кліматичним цілям блоку.