МОЗ дозволило вакцинацію в Україні дітей віком від 12 років незалежно від належності до групи ризику
До наказу МОЗ прикріплено рекомендації Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики (НТГЕІ).
"Враховуючи наявні дані з безпеки та ефективності вакцини Comirnaty від Pfizer/BioNTech для дітей віком від 12 років, а також зростання захворюваності на SARS-CoV-2 серед дітей, рекомендовано проводити вакцинацію осіб віком від 12 до 17 років незалежно від належності до групи ризику за наявності щеплень, які відповідають віку, з урахуванням затверджених протипоказань до вакцинації", – ідеться у документі.
Вакцинацію цим препаратом протипоказано у разі алергічних реакцій на якийсь із його компонентів.
"Дітям, які перенесли міокардит або перикардит після першої дози вакцини Comirnaty від Pfizer/BioNTech, необхідно відкласти введення другої дози у серії щеплень COVID-19 до отримання додаткових наукових даних. Особи, у яких в анамнезі був міокардит, не пов'язаний із вакцинацією проти COVID-19, і вони більше не перебувають під наглядом кардіолога, повинні бути вакциновані проти COVID-19", – зазначено у рекомендаціях НТГЕІ.
Експерти рекомендували дотримуватися інтервалу 14 днів між вакцинацією проти COVID-19 та щепленнями проти інших захворювань, за винятком екстреної вакцинації або вакцинації проти грипу.
У коментарі УНІАН 26 жовтня керівник національної програми імунізації, завідувач відділу стратегії імунізації Центру громадського здоров'я МОЗ України Олександр Заїка повідомив, що МОЗ своїм наказом розширило можливості для вакцинації проти COVID-19 дітей віком від 12 років.
"Опція зі щеплення дітей не нова, оскільки вона виникла одразу, як тільки Pfizer дозволила використовувати свою вакцину для дітей віком від 12 років. Це не значить, що ми не можемо використовувати інші вакцини, а це говорить про те, що дослідження серед інших вакцин ще триває, і, можливо, також вони будуть дозволяти використовувати ці вакцини серед підлітків. Єдине підтвердження є від Pfizer, і відповідно до зміни в досьє, які вони подають країнам, країни змінюють інструкції і використовують препарат відповідно до змінених інструкцій. Така зміна до інструкції відбулася ще у червні, якщо я не помиляюся. Pfizer дозволили до використання дітям, і відповідна рекомендація була надана НТГЕІ", – сказав він.
Заїка наголосив, що МОЗ дозволило вакцинувати дітей від 12 років.
"Але у нас залишається фокус на пріоритетні групи – віком 60+, хто не щепився, хто має супутні патології. В умовах обмеженої кількості вакцин ми дозволяли також дітям, але за певних умов, які мають патологію чи критично потребують вакцинації, чи мають супутні захворювання, і наслідки COVID-19 можуть ускладнити перебіг цього захворювання. Ми цю опцію зараз зберігаємо, але враховуючи, що ми маємо достатньо вакцин в Україні, ми продовжуємо фокусуватися на пріоритетних групах", – сказав він.
Керівник національної програми імунізації повідомив, що необхідність вакцинації дитини визначає лікар за зверненням самої дитини або її батьків.
"Тобто якщо є звернення до лікаря або дитини, або у присутності батьків, лікар визначає необхідність щеплення саме цієї дитини. Наприклад, супутня патологія, про яку я говорив, або дитина виїжджає за кордон, і та країна, яка її приймає, потребує сертифікат або свідоцтво про вакцинацію. Або ж дитина повернулася з-за кордону, отримала перше щеплення, і їй потрібно через певний інтервал отримати друге щеплення. Тобто ми не забороняємо і дозволяємо вакцинувати таких дітей", – заявив Заїка.
Водночас, за його словами, МОЗ не фокусується на тому, щоб вакцинувати максимальну кількість дітей віком від 12 років.
"Ми говоримо про те, що ми надаємо доступ до послуги вакцинації проти коронавірусної хвороби... Зараз є достатня кількість вакцин, тому НТГЕІ розширило цю норму. І продовжуємо, не починаємо, а продовжуємо вакцинувати дітей від 12 років", – заявив він.
Як повідомляє "BBC News Україна", щоб організувати вакцинацію дитини, батьки мають отримати направлення у педіатра і з ним піти у пункт щеплення, де роблять щеплення вакциною від Pfizer/BioNTech.
Водночас діти поки не можуть отримати сертифікат вакцинації, тому що для цього потрібна верифікація та цифровий підпис. У Міністерстві цифрової інформації "BBC News Україна" повідомили, що працюють над тим, щоб діти у майбутньому могли мати електронні COVID-сертифікати.
Контекст:
В Україні зареєстровано вакцини проти коронавірусу від Oxford/AstraZeneca (Covishield, AstraZeneca-SKBio та AstraZeneca), Pfizer/BioNTech (Comirnaty), Sinovac Biotech (Coronavac) та Johnson & Johnson (Janssen). Також щеплення робили вакциною від Moderna (Spikevax), партію, що надійшла, використали.
Вакцинація у країні стартувала 24 лютого. Із 21 липня розпочали п'ятий етап вакцинації: щепитися можуть усі охочі віком від 18 років. Станом на 27 жовтня у країні щонайменше одну дозу вакцини отримало 9,4 млн осіб, а 7,1 млн отримали другу дозу та завершили імунізацію. Серед вакцинованих щонайменше однією дозою – 15 039 дітей молодших за 18 років. Усім їм вводили вакцину Comirnaty від Pfizer/BioNTech.
Головний санлікар України, заступник міністра охорони здоров'я Ігор Кузін повідомляв в інтерв'ю телеканалу "Дом", яке було опубліковано 22 жовтня, що поки що масової вакцинації підлітків проти коронавірусу не планують, але її дозволено в окремих випадках. "Зараз основна стратегія, яку ми використовуємо, – що вакцинація підлітків уже дозволена, але дозволена тільки у двох випадках. По-перше, коли є дитина від 12 до 18 років зі складними супутніми захворюваннями, переважно неінфекційними. Це може бути онкологія або інвалідність унаслідок якоїсь іншої хвороби", – сказав він. Друга опція – вакцинація дітей або підлітків, коли їм потрібно відвідати захід за кордоном, і сторона, що приймає, вимагає, щоб їх було вакциновано.