У Рівненській області нещеплених проти поліомієліту дітей не пускатимуть до шкіл та дитсадків – санлікар

Сафонов про поліомієліт: Ми вже маємо півтора десятка дітей, які мають цей вірус і є носіями
Фото: rv.gov.ua
Головний санітарний лікар Рівненської області Роман Сафонов підписав розпорядження, яким передбачено заборону на відвідування шкіл та дитячих садків дітьми, яким не зробили щеплення проти поліомієліту. Про це він повідомив журналістам, пише УНІАН.

"Ситуація загострюється. Ми вже маємо півтора десятка дітей, які мають цей вірус і є носіями. На щастя, ця категорія дітей практично вся отримала щеплення, і ми впевнені, що страшних симптомів у них не буде", – сказав Сафонов.

Водночас він наголосив, що значна частина дітей досі не захищена від хвороби.

"Це ненормальна ситуація. Батьки ще не усвідомили, що це дуже серйозно. І це надовго. Тому зараз потрібно розв'язувати цю проблему", – додав Сафонов.

6 жовтня стало відомо про спричинений поліомієлітом випадок паралічу в півторарічного хлопчика в Рівненській області. Батьки свідомо відмовлялися робити щеплення дитині через релігійні міркування. Пізніше з'ясували, що в цій сім'ї поліомієлітом інфіковано семеро дітей із 10. В області через спалах оголосили надзвичайну ситуацію.

Наприкінці жовтня вірус виявили також у Закарпатській області. У регіоні підтвердили чотири випадки поліомієліту, у 12-річної дівчинки паралізована нога.

Поліомієліт повернувся в Україну вперше за багато років, під загрозою – діти віком до п'яти років, говорив головний санлікар України Ігор Кузін, закликаючи громадян вакцинувати дітей. Вакцинація проти поліомієліту входить до списку обов'язкових, повідомляв Центр громадського здоров'я при МОЗ. У разі відмови від вакцинації держава може вводити обмеження. Дітей можуть не допускати до занять у дитячих садках чи школах.

Контекст:

Поліомієліт є високоінфекційним захворюванням, спричиненим вірусом, зазначає ВООЗ. Він уражає нервову систему й за кілька годин може призвести до загального паралічу. Вірус передається від людини до людини здебільшого у фекально-оральний спосіб або, рідше, через якийсь звичайний носій інфекції (наприклад, забруднену воду або харчові продукти) і розмножується в кишечнику.

Першими симптомами є лихоманка, утома, головний біль, блювання, ригідність шиї та біль у кінцівках. В одному з 200 випадків інфікування розвивається незворотний параліч (зазвичай ніг). 5–10% з-поміж таких паралізованих людей помирають через параліч дихальних м'язів.

Захворіти на поліомієліт може будь-яка невакцинована дитина або доросла людина. Найсприйнятливіші до вірусу діти до п'яти років, тому перше щеплення роблять у перші місяці життя. Єдиний шлях убезпечити себе та своїх дітей від наслідків цієї хвороби – вакцинація, оскільки специфічного лікування поліомієліту немає.

Щоб забезпечити колективний імунітет, має бути вакциновано не менше ніж 95% дітей, повідомляло "BBC News Україна" з посиланням на дані Всесвітньої організації охорони здоров'я. За інформацією голови офісу ЮНІСЕФ в Україні Мурата Шахіна, за перші вісім місяців 2021 року в Україні лише 53% дітей до одного року зробили щеплення проти поліомієліту згідно з національним календарем вакцинації.