Офіс генпрокурора України повідомив, коли проведуть наступний раунд переговорів з Іраном щодо збитого літака МАУ

Другий раунд переговорів з Іраном про збитий літак МАУ призначили на жовтень
Фото: EPA

Офіс генерального прокурора України повідомив, що за час розслідування катастрофи літака Boeing 737-800 рейсу PS752 іранській стороні надіслали чотири запити про міжнародну правову допомогу.

Офіс генерального прокурора України 31 липня повідомив, що в жовтні відбудеться наступний раунд переговорів із делегацією Ірану про співробітництво з розслідування катастрофи літака Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України". Про це йдеться в повідомленні пресслужби офісу.

"У нас достатньо правових інструментів для результативної двосторонньої комунікації під час слідства. Ми повинні знайти компроміс, і ці переговори – можливість налагодити зв'язок", – зазначив заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов.

У повідомленні уточнюють, що за час слідства іранській стороні надіслали чотири запити про міжнародну правову допомогу.

На першому етапі переговорів 30 липня сторони детально обговорили пропозиції української сторони. Ішлося про створення слідчої групи у форматі Україна – Іран, проведення спільних слідчих дій, експертиз і допитів на території Ірану.

Переговори з Іраном про збитий літак "Міжнародних авіаліній України" в Україні розпочалися 29 липня. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів, що переговори завершилися пізно вночі в четвер, 30 липня, і тривали 11 годин. За підсумками переговорів сторони не домовилися про суму компенсацій за збитий Boeing.

Проте сторони досягли певних результатів. Перший – долучення Ірану до переговорного процесу зі встановлення обставин трагедії, притягнення винних до відповідальності та виплат компенсацій. Другим результатом є те, що Іран погодився виконати всі зобов'язання за міжнародними конвенціями у сфері авіації. Третій результат – домовленість з Іраном про структурування подальшого процесу переговорів.

Іран, зі свого боку, заявляв, що згоден виплатити компенсацію за збитий український пасажирський Boeing. Представник міністерства закордонних справ Ірану Аббас Мусаві уточнив, що вирішення цього питання "займе час і має різні аспекти з технічного та правового поглядів".

Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану і Канади.

Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збили іранською ракетою помилково.

У лютому Україна, Канада, Афганістан, Великобританія і Швеція вимагали від Ірану передати чорні скриньки збитого Boeing. В Ірані пояснили затримку в подальшій роботі із самописами спалахом коронавірусу.

6 червня в Тегерані оголосили про завершення розслідування обставин авіакатастрофи. За словами заступника глави МЗС Ірану Мохсена Бахарванда, залишилося тільки розшифрувати дані бортових самописців.

20 червня президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю канадському виданню Globe and Mail припустив, що проти Ірану подадуть позови до міжнародних судів, якщо ця країна не дотримуватиметься взятих на себе зобов'язань у зв'язку з катастрофою літака авіакомпанії МАУ. За словами Зеленського, Україна чекає офіційних вибачень за інцидент.

23 липня заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін заявив, що у Франції закінчили розшифровувати дані двох чорних скриньок збитого в Ірані літака МАУ. Він зазначив, що розшифрування підтвердило незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.

24 липня в Міністерстві закордонних справ України розповіли про висновки учасників групи розслідування катастрофи Boeing у Франції. За даними МЗС, експерти дійшли висновку, що літак "Міжнародних авіаліній України" збили ракетою.