Розробнику фейкового застосунку "Дія" запропонували стажування в Мінцифри

Хакеру-самоукові доведеться відповідати за підроблення програми "Дія", зазначили у МВС України
Фото: gp.gov.ua
Хакеру-самоукові, який створив фейкову програму "Дія", запропонували пройти стажування в Міністерстві цифрової трансформації України. Про це 28 жовтня у Facebook повідомив перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін.

"Кіберполіція швидко знайшла хакера-самоучку, який нещодавно створив фейкову "Дію". Так само швидко ми познайомили його з міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим. Хлопцю запропонували спокутати свою провину і постажуватися в міністерстві", – написав Єнін.

Водночас він наголосив, що перед законом усі однакові, тому розробнику все-таки доведеться відповідати за підроблення за ст. 358 Кримінального кодексу України.

Федоров розповів у Telegram, що хакер попрацює у Мінцифри до суду "над кількома соціально значущими проєктами".

"Переді мною сидів 21-річний хлопець. Трохи сором'язливий, але дуже розумний, начитаний. Уже встиг попрацювати арбітражником, вміє програмувати і сам збирає весь дизайн у Figma, – поділився враженням про розробника глава відомства. – Одне з перших завдань – зробити багато різного дизайну соціальної реклами з кампаніями за вакцинацію та проти вживання молоддю алкоголю. Плануємо потім їх запускати".

За словами Федорова, міністерство "планує низку проєктів для відкриття можливостей розвитку" молоді

"І не намагайтеся більше нічого підробляти. Цей канал потрапляння до Мінцифри більше не працює", – зазначив міністр.

В Офісі генпрокурора повідомляли, що фейкову версію програми "Дія", за допомогою якої можна було створювати підроблені копії паспортів, сертифікатів про вакцинацію проти коронавірусу та посвідчень водіїв, створив житель Запорізької області.

Свою розробку підозрюваний продавав у Telegram за 100 грн, а в рекламі писав, що завдяки застосунку "неповнолітні можуть безперешкодно купувати алкоголь та цигарки".

У кіберполіції уточнили, що у фейковому застосунку користувачі могли змінити собі вік, додати будь-яку фотографію або підробити сертифікат про вакцинацію проти коронавірусу.

Контекст:

"Дія" – електронний сервіс державних послуг, створений Міністерством цифрової трансформації, його запустили 6 лютого 2020 року. До нього входять однойменний мобільний застосунок та портал із публічними послугами.

Як повідомляли в Мінцифри, на розроблення та модернізацію порталу й мобільного застосунку "Дія" 2020-го та 2021 року було витрачено 76,04 млн грн.

27 серпня 2021 року Міністерство цифрової трансформації завершило бета-тестування сертифікатів вакцинації в застосунку "Дія", тепер їх можуть згенерувати всі охочі, хто ввів одну або дві дози вакцини проти коронавірусу.

25 жовтня Федоров повідомив, що в Україні шахраї створили фейкову копію програми "Дія".

У зв'язку із цим Держспецзв'язку України закликала громадян завантажувати лише офіційні мобільні застосунки, зокрема застосунок держпослуг "Дія".