СБУ є основним порушником прав людини серед держструктур України – правозахисники
За підсумками 2016 року Українська Гельсінська спілка зафіксувала зростання кількості випадків порушення прав людини з боку СБУ.
Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) уважає Службу безпеки України основним порушником прав людини за підсумками 2016 року. Про це йдеться в річному звіті, опублікованому на сайті спілки.
"Баланс між захистом національної безпеки та територіальної цілісності і дотриманням прав людини було порушено Службою безпеки України в інтересах національної безпеки. Це можна пояснити необхідністю захисту від російської агресії, але дії СБУ не можна виправдати, якщо вона грубо порушує міжнародні зобов'язання держави у сфері прав людини та національне законодавство", – стверджують правозахисники.
Законні дії спецслужби останнім часом є винятком, уважають в УГСПЛ.
"СБУ широко застосовує затримання без дозволу слідчого судді у випадках, коли він за законом необхідний. Водночас часто затриманому відмовляють у праві на дзвінок, і його рідні та друзі навіть не знають про його затримання та місцеперебування. Якщо ж про затримання стає відомо, то адвоката не допускають до затриманого. СБУ здійснює повторні арешти осіб, звільнених судами з-під варти, що порушує Європейську конвенцію із прав людини та національне законодавство", – перераховують правозахисники різновиди порушень.
Через велику кількість затримань незрозуміло, де утримують затриманих, оскільки у СБУ офіційно немає ізоляторів тимчасового тримання, сказано у звіті. Із точки зору правозахисників, осіб, підозрюваних у сепаратизмі, спецслужба використовує як заручників.
"Для формування так званого обмінного фонду звільнення військовополонених і цивільних осіб СБУ затримує тих, хто причетний до сепаратизму або тероризму, домагається від них згоди на обмін і тримає їх у невідомому місці без усякої комунікації із зовнішнім світом. За міжнародним правом такі дії кваліфікують як злочин, заборонений Конвенцією ООН про захист усіх осіб від насильницьких зникнень. Зрозуміло, що ці дії вимушені, бо інакше звільнити українських полонених неможливо, але це не виправдовує грубих порушень Службою безпеки міжнародних угод у сфері прав людини", – зазначили в УГСПЛ.
Загалом УГСПЛ заявляє про значне погіршення ситуації із правами людини в Україні за підсумками 2016 року.
У липні 2016 року міжнародні правозахисні організації Amnesty International та Human Rights Watch опублікували звіт, у якому стверджували, що катують і незаконно утримують цивільних осіб не тільки проросійські бойовики, але й українські урядові сили.
Коментуючи звинувачення в наявності таємних ізоляторів, у СБУ заявили, що готові надати доступ до своїх приміщень, щоб довести, що там нікого незаконно не утримують і не катують.
Наприкінці липня про тортури в секретному ізоляторі СБУ розповів депутат міськради Костянтинівки Донецької області Костянтин Безкоровайний. Його звинувачували в тероризмі, але відпустили без висування обвинувачень. За його словами, у Харкові створили "центральний обмінний пункт", де утримують людей, які підлягають обміну на українських військовослужбовців, захоплених сепаратистами.
У серпні 2016 року правозахисники повідомили, що із секретної в'язниці СБУ звільнені 13 осіб. Про звільнення ще п'ятьох осіб, обвинувачених у сепаратизмі, стало відомо в січні 2017 року.