Символічно, що заяву України про вступ у НАТО подали в річницю геноциду в Бабиному Яру – Віктор Пінчук

Пінчук: Зазнаючи принизливих поразок на полі бою, Росія розігрує фарс "приєднання"
Фото: Victor Pinchuk Foundation / Facebook

Те, що українська влада оголосила про подання заяви на вступ у НАТО в пам'ятний день трагедії в Бабиному Яру, – символічно, заявив у п'ятницю український бізнесмен і меценат Віктор Пінчук, його процитував у Facebook Фонд Пінчука.

"Історично важливо й символічно, що заявку України на вступ до Альянсу подано саме сьогодні – у річницю геноциду в Бабиному Яру та в момент фактичної легалізації нового геноциду. Від такої заявки просто не можна відмахнутися, її не можна втопити в бюрократичних відмовках та зволіканнях. Надто зобов'язує й страшне минуле, і небезпечне сьогодення. Зло треба зупинити. Рішуче. Негайно. Разом", – сказав Пінчук.

Він зазначив, що 29-го та 30 вересня 1941 року "світ та Україна змінилися назавжди", коли в Бабиному Яру гітлерівці "вчинили небачений до того злочин, методично вбивши десятки тисяч українських євреїв – просто через те, що вони народилися такими, якими народилися", і "світ ніяк не відповів".

"29-го й 30 вересня вже зараз, у 2022 році скоюють злочин, небачений за нахабством та цинізмом. Зазнаючи принизливих поразок на полі бою, Росія розігрує фарс "приєднання" українських земель, які встигла захопити в найперші, шокові дні повномасштабного вторгнення. Під дулом автоматів на окупованих територіях проведено псевдореферендуми", – наголосив Пінчук.

Він вважає: те, що відбувається, – не "просто захоплення територій суверенної держави, що повністю зневажає норми світового порядку".

"Рашистська окупація веде до справжнього геноциду. Ідеться не тільки про воєнні злочини, що збурили світ. На окупованих територіях в українців намагаються відібрати їхню ідентичність. Їх оголошують росіянами – проти їхньої волі, насильно. Їх позбавляють законних та звичних свобод, заганяючи в лещата поліцейської держави", – заявив бізнесмен.

За його словами, ці два дні знову ставлять цивілізований світ перед випробуванням.

"Я впевнений, що він його витримає, світовий порядок вистоїть. Щоб ланцюгова реакція безкарності та свавілля не поширилася планетою, для початку агресор має дістати найшвидшу й найжорсткішу відповідь у вигляді нових санкцій, а Україна, яка воює – отримати ще більш сучасну, далекобійну та потужну зброю. Якнайбільше та якнайшвидше. Одночасно необхідно форсувати вирішення по-справжньому стратегічних питань – насамперед прискорений розгляд нашої заявки на членство в Євросоюзі та предметне обговорення приєднання України до НАТО", – пояснив Пінчук.

Під час Другої світової війни гітлерівські війська використовували урочище Бабин Яр у північно-західній частині Києва як місце масових розстрілів мирного населення. 29 вересня 1941 року за наказом окупаційної адміністрації все єврейське населення зобов'язали з'явитися до Бабиного Яру, де до 30 вересня розстріляли понад 33 тис. осіб. За різними оцінками, там було вбито від 70 тис. до 200 тис. осіб.

30 вересня 2022 року, на тлі спроби Кремля анексувати нові території України, президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку на вступ у НАТО за прискореною процедурою.

Контекст:

На тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі у 2014 році Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксовано в її Конституції.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна здобула статус партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО. Проте плану дій щодо членства Україна не дістала.

За результами саміту НАТО в Мадриді (Іспанія), який відбувався з 28-го до 30 червня 2022 року, лідери Альянсу ухвалили нову стратегічну концепцію, у якій ідеться про те, що Росія становить "найзначнішу й пряму загрозу" безпеці НАТО, а "сильна, незалежна Україна є життєво необхідною для стабільності євроатлантичного простору".

Наприкінці серпня віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявила, що Україна більше не потребує надання плану дій щодо членства в НАТО та розраховує на повноправне членство в Альянсі.