У 2021 році СБУ нейтралізувала понад 2000 кібератак на урядові ресурси України

У 2021 році співробітники СБУ викрили 21 ботоферму загальною потужністю 150 тис. акаунтів
Фото: ssu.gov.ua

Торік Служба безпеки України локалізувала понад 2000 кібератак на електронні ресурси органів влади та стратегічно важливі об'єкти критичної інфраструктури. Про це 18 січня повідомила пресслужба СБУ.

У 2021 році за матеріалами спецслужби 80 осіб було притягнуто до кримінальної відповідальності, 26 із них – засуджено до різних строків.

Крім цього, під час слідчо-оперативних дій співробітники СБУ викрили 21 ботоферму загальною потужністю 150 тис. акаунтів та 15 інтернет-мереж агентури спецслужб РФ, яка проводила інформаційні диверсії проти України.

"Установлено, що зловмисники поширювали публічні заклики до захоплення влади та порушення територіальної цілісності України. Провокаційні матеріали розповсюджували через спеціально створені інтернет-платформи та групи в соцмережах", – уточнили в СБУ.

За злочини проти державної безпеки України 38 фігурантів дістали обвинувальні вироки суду.

Контекст:

У 2021 році було зафіксовано та заблоковано DDoS-атаки на вебресурси Офісу президента України, сайт СБУ та інші ресурси.

У ніч на 14 січня 2022 року хакери зламали низку українських урядових сайтів. Вони опублікували погрозливі повідомлення українською, російською і польською мовами та перекреслені зображення герба, прапора і карти України, а також профілю свині. У текстах були помилки, зображення герба спотворено, а повідомлення польською написано так, ніби для його створення використали поганий перекладач, звернули увагу ЗМІ.

У Держспецзв'язку кажуть, що ця атака – найпотужніша упродовж останніх чотирьох років. Унаслідок цього постраждало приблизно 70 сайтів українських держструктур як регіонального, так і загальнонаціонального рівня. Не працювали сайти низки міністерств, портал судової влади України, Єдиний реєстр судових рішень та сайт Верховного Суду. Надвечір 14 січня орієнтовно 90% сайтів відновили роботу, повідомили в Офісі президента.

10 сайтів зазнали вторгнення, але витоку персональних даних не було, портал держпослуг "Дія" було вимкнено на вимогу Служби безпеки та Держспецзв'язку, мобільний застосунок працював у звичному режимі, розповів віцепрем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. За його інформацією, метою хакерів було дістати доступ до адмінправ компанії, яка адмініструє атаковані сайти.

У МЗС України зазначили, що висновки робити зарано, але натякнули на російський слід злому. Зв'язок атак із Росією припускають також у Центрі стратегічних комунікацій при Міністерстві культури та інформаційної політики. У причетності РФ до інциденту не сумнівається секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов. Його заступник Сергій Демедюк вважає, що кібератака може бути пов'язана зі спецслужбами Білорусі.

СБУ розслідує причетність спецслужб РФ до того, що сталося.