В Україні запустили застосунок "єСуд"
Застосунок створили в межах реалізації ініціативи президента України Володимира Зеленського "суд у смартфоні", зазначив в.о. голови ДСА Олексій Сальніков.
На презентації зауважили, що основну версію підсистеми "Електронний суд" тестували з 2018 року. Мобільну версію створили з урахуванням побажань користувачів основної версії.
Заступник голови ДСА Сергій Чорнуцький пояснив, що буква "є" в назві застосунку "єСуд" означає не "електронний", а "є", існує – за аналогією з іншими сервісами від Мінцифри, зокрема "єМалятко".
За словами розробників, програму всебічно протестували, і вона є для вільного завантаження в Google Play та Apple Store.
Імовірно, застосунок дасть змогу не тільки стежити за рухом документів у судовій справі, а й отримувати процесуальні документи й судові повідомлення на власний смартфон. За його допомогою можна буде:
- отримувати пуш-повідомлення про надходження в електронний кабінет нових документів і зміну стану справ, у яких користувач є учасником;
- переглядати справи, провадження, процесуальні документи, які надіслав суд у кабінет;
- переглядати заяви, клопотання й інші документи, які користувач створив у своєму кабінеті;
- переглядати довіреності й ордера в кабінеті користувача;
- анулювати довіреності й ордера, які видав користувач.
Чорнуцький підкреслив, що цей застосунок особливо актуальний для громадян, які перебувають у зоні збройного конфлікту на сході України. Він спрощує доступ до правосуддя і в деяких випадках дає можливість людям в ОРДЛО не перетинати лінії розмежування.
Застосунок розробили в партнерстві з Державною судовою адміністрацією та Центром судових сервісів у межах Програми ООН із відновлення та розвитку миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
Його бюджет становив приблизно 360 тис. грн. Ці витрати взяло на себе представництво ПРООН в Україні.
Контекст:
Зеленський заявляв, що "суд у смартфоні" переведе більшість бюрократичних процедур в онлайн, "що прискорить судовий процес, мінімізує корупцію і можливості для зловживання".
Законопроєкт про "суд у смартфоні" Зеленський подав як невідкладний до Верховної Ради 15 березня. У першому читанні його ухвалили 27 квітня, у другому – 1 червня.
Документ зрівнює правовий статус паперових та електронних документів у кримінальному процесі. У законі прописано створення інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування, яка забезпечить створення, збирання, зберігання, пошук, опрацювання та передання матеріалів у кримінальних процесах.
Наприкінці 2020 року президент обіцяв, що 2021 року Україна почне входити "в режим paperless", "тобто більше ніяких паперів". "Це стосується всіх державних органів, і, що найважливіше, жодна державна установа не зможе вимагати від українців жодних довідок, витягів чи інших нескінченних папірців, необхідних для отримання тих чи інших державних послуг", – сказав глава держави.
У травні 2021 року Зеленський озвучив дату, коли держоргани України увійдуть у режим paperless – 24 серпня.
У 2019-му віцепрем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров обіцяв, що "протягом трьох – п'яти років 100% послуг, які надає громадянам та бізнесу держава, перейдуть в онлайн-формат".