В УПЦ КП обрали наступника Філарета. Хто ним став?
Після смерті патріарха Філарета Українську православну церкву Київського патріархату (УПЦ КП) очолить архієпископ Сумський і Охтирський Никодим (Володимир Кобзар). Про це йдеться у відео, яке новообраний патріарх опублікував у Facebook.
Сім архієреїв УПЦ КП в суботу, 21 березня, заявили про обрання Никодима новим главою церкви внаслідок онлайн-голосування. Акт обрання проголосили на позачерговому засіданні архієрейського собору УПЦ КП.
Також Никодим оприлюднив спільну заяву архієреїв УПЦ КП, підписану Никодимом. У ній вони засудили керівництво Православної церкви України (ПЦУ), яке всупереч висловленій волі "силовим методом, безбожно, забрало тіло Святійшого Патріарха Філарета з лікарні й перевезло його до Михайлівського собору для відспівування" й заявили про намір "зберегти Українську Православну Церкву Київського Патріархату як незалежну духовну інституцію, без наміру входження до будь-яких інших церковних структур".
"Ми, архієреї УПЦ КП, не визнаємо жодного документа чи заповіту, який можливо буде опубліковано керівництвом ПЦУ після поховання Святійшого Патріарха Філарета, а також документів чи заповітів, підписаних таємно, окрім духовного заповіту Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, який був публічно складений у Володимирівському кафедральному Патріаршому соборі міста Києва 19 жовтня 2025 року у присутності єпископів УПЦ КП й офіційно опублікований на сайті Патріархії УПЦ КП", – ідеться в заяві.
Контекст:
15 грудня 2018 року на об'єднавчому соборі створили ПЦУ, у ньому взяли участь усі архієреї УПЦ КП і Української автокефальної православної церкви, а також двоє архієреїв УПЦ Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.
Згодом між новою церквою і Філаретом стався публічний конфлікт. За словами Філарета, Епіфаній мав представляти церкву в миру, а внутрішніми справами займатися Філарет, але цю домовленість нібито порушили. Після цього Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідовано, і припустив відділення УПЦ КП від ПЦУ. Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно казати, оскільки це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію й "усіх здобутків церковної незалежності".
20 червня Філарет провів у Володимирському соборі збори групи ієрархів, які назвав "помісним собором". На зборах ухвалили постанову про відновлення УПЦ КП і відмовилися приймати томос. У ПЦУ назвали ці рішення "нікчемними в юридичному й канонічному значенні цього слова".
5 листопада 2025 року Філарет провів зустріч із главою Православної церкви України митрополитом Епіфанієм, із яким мав тривалий конфлікт. Вони провели спільну молитву за перемогу України над російським агресором і настання справедливого миру.
Останнім часом Філарет хворів. У жовтні він склав заповіт, у якому попросив, щоб його відспівувала не ПЦУ, і закликав працювати над створенням єдиної Української православної церкви, незалежної і від Москви, і від Константинополя.
20 березня 2026 року на 98-му році життя Філарет помер. Пресслужба ПЦУ увечері цього самого дня повідомила, що його тіло привезли до кафедрального Михайлівського Золотоверхого собору столиці для відспівування.