Волонтер Реуцький: Думаю, захист екс-беркутівців, які фігурують у справі Майдану, фінансує Росія
Не виключено, що для ухвалення потрібного рішення щодо екс-беркутівців, які фігурують у справі Майдану, суду давали хабарі, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" співкоординатор благодійного фонду "Схід SOS", журналіст Костянтин Реуцький.
Представники управління спецрозслідувань ГПУ зробили все від них залежне, щоб чотири колишні співробітники харківського батальйону спеціального призначення "Беркут" Олександр Костюк, Владислав Мастега, Артем Войлоков і Віталій Гончаренко, які фігурують у кримінальному провадженні про розстріли протестувальників на Майдані, залишалися під вартою. Таку думку виданню "ГОРДОН" висловив співкоординатор благодійного фонду "Схід SOS", журналіст Костянтин Реуцький, коментуючи інформацію про те, що екс-беркутівці втекли до Росії.
"Я бачив, як управління спецрозслідувань ГПУ вело цю справу та докладало всіх зусиль. Вони дійсно билися до кінця, щоб головні фігуранти цієї справи залишалися під вартою. Але Апеляційний суд вирішив інакше та змінив їм запобіжний захід. Водночас не було застосовано жодних санкцій, зокрема заборони на виїзд із країни. Результат цього ми бачимо", – зазначив Реуцький.
Він не виключає, що суд, який розглядав справу екс-беркутівців, могли підкупити.
"Зараз можна тільки припускати, що Апеляційний суд, можливо, був у змові з фігурантами цієї справи або з кимось іще. Підозрюваним це дало змогу уникнути відповідальності. Також можна припустити, що все, що відбувається, спрямоване на підрив довіри до нинішньої української влади. Однак я не прихильник теорії змови, тому думаю, що все можна розв'язати набагато простіше. Не виключено, що для ухвалення потрібного рішення суду давали хабарі. Думаю, захист екс-беркутівців, які фігурують у справі Майдану, фінансує Росія. Це моє припущення, якому явно не зрадіє Рибін (адвокат екс-беркутівців, що втекли до РФ, Валентин Рибін. – "ГОРДОН")", – підкреслив волонтер.
Він акцентував на тому, що Костюк і ще один екс-беркутівець Володимир Ріяко (за даними видання "Тексти", він теж утік до Росії), які на блокпосту в Харківській області здійснили напад на нього та журналістку "Громадського" Анастасію Станко, практично не мають стосунку до подій на Майдані.
"Костюк і Ріяко серйозно не причетні до справ Майдану. Вони, по суті, проходять у справі про напад на мене та журналістку Настю Станко в січні 2015 року. Мені здається, у того ж Костюка були всі шанси дістати мінімальне покарання, адже навіть у тому нападі він не брав участі й не зробив нічого такого, щоб утекти з країни. Що його змусило піти на цей крок, мені незрозуміло. Схоже, що сам собою Костюк – досить проста, недалека людина. Тобто його могли просто втягнути в цей процес для кількості. Узагалі українці мають бути в курсі цього процесу й вимагати справедливості. А ми махнули рукою, спускаємо цю справу на гальмах і наразі спостерігаємо результати зайнятої нами позиції", – резюмував Реуцький.
14 квітня колишні співробітники харківського батальйону міліції спеціального призначення "Беркут" Олександр Костюк, Владислав Мастега, Артем Войлоков і Віталій Гончаренко оприлюднили відеозвернення, в якому заявили, що перебувати на території України їм небезпечно. За інформацією джерела видання "ГОРДОН", відео було записане на території Росії. Офіційного підтвердження цього в Генпрокуратурі не отримували.
Гончаренка разом з іще трьома екс-бійцями "Беркута" затримали у червні 2016 року в Харкові. Усі четверо на момент затримання працювали в поліції. Гончаренка, зокрема, обвинувачують у вбивстві трьох майданівців 18 лютого 2014 року у Кріпосному провулку Києва.
4 лютого 2017 року Печерський суд Києва змінив запобіжний захід Гончаренку з утримання під вартою на домашній арешт. 10 березня суд змінив своє рішення і повернув поліцейського під арешт, але 6 квітня Апеляційний суд Києва звільнив його.
У Росії допустили надання громадянства екс-беркутівцям, які втекли з України.