За вісім місяців 2021 року 58 громадян Білорусі попросили про статус біженця або особи, яка потребує захисту в Україні – Держміграційна служба G

82 громадянина Білорусі набули українського громадянства у 2021 році
Фото: depositphotos.com
За вісім місяців 2021 року 58 громадян Білорусі звернулися з проханням про надання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту в Україні. Про це повідомила Державна міграційна служба України у відповідь на запит інтернет-видання "ГОРДОН".

За вказаний період 82 громадянина Білорусі набули громадянства України.

"З 1 січня до 1 вересня 2021 року громадянам Республіки Білорусь видано 520 посвідок на постійне проживання (вперше і у порядку обміну) і 2260 видів на тимчасове проживання (вперше і у порядку обміну). [За цей період] продовжено строк перебування на території України 328 громадянам Республіки Білорусь", – повідомили у Держміграційній службі.

Станом на 1 січня 2021 року в Україні постійно проживало 9632 громадянина Білорусі, за 2020 рік їхня кількість зросла на 378 осіб. Тимчасово у країні станом на 1 січня проживало 4569 громадян Білорусі (+1548 осіб за 2020-й рік).

Контекст:

У Білорусі 9 серпня 2020 року відбулися вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу у них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи подавали протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявляв, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують у 2021 році), а вже після цього провести нові вибори.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми та поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.

23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали на телебаченні. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.

Відносини між Україною, західними країнами і Білоруссю серйозно погіршилися після протестів.

На тлі суспільно-політичної ситуації у Білорусі прискорилися темпи міграції. "Немецкая волна" повідомляла, що з серпня до грудня 2020 року з країни до України, Литви та Польщі виїхало понад 13 тис. осіб.