Зеленський підписав закон, що встановлює вартість бебі-боксів на рівні трьох прожиткових мінімумів
Парламент ухвалив закон 30 березня.
"Підтримка сімей під час вагітності та після народження дитини є одним із першочергових завдань держави. Із цією метою породіллям надається одноразова натуральна допомога у зв'язку з вагітністю та пологами – "пакунок малюка". Але на сьогодні на законодавчому рівні не закріплений орган, відповідальний за призначення та виплату такої допомоги. Закон, що його підписав президент, вирішує це питання, закріплюючи повноваження з призначення та виплати такого виду державної допомоги за органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника) новонародженого", – ідеться в повідомленні.
Також, згідно із законом, вартість "пакунка малюка" входить у розмір допомоги після народження дитини (41 280 грн).
Крім цього, вартість "пакунка малюка" становитиме три розміри прожиткового мінімуму для дітей до шести років, встановленого на момент оголошення конкурсних процедур закупівель. Кінцеву ціну визначають у підсумку закупівельного аукціону.
"Зміни до законодавства дадуть змогу проводити закупівлі товарів для комплектування "пакунка малюка" на відкритих прозорих аукціонах через електронну систему ProZorro з метою більш ефективного використання бюджетних коштів. Таким чином, підписаний президентом закон створить більш сприятливі умови для підтримки жінок під час вагітності та після пологів і для державного захисту новонароджених", – заявили у пресслужбі президента.
Закон набуде чинності наступного дня після публікації.
Контекст:
Бебі-бокси після народженні дитини в Україні почали видавати у вересні 2018 року. У них входили підгузки, одяг і засоби для догляду за новонародженими.
У липні 2020 року уряд скасував бебі-бокси й ухвалив рішення виплачувати батькам новонароджених по 5 тис. грн замість "пакунка малюка".
Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ закликав уряд України зберегти бебі-бокси. У фонді розповіли, що два роки збирали відгуки батьків про програму. "Якщо у 2018 році лише 35% батьків надавали перевагу "пакунку" перед грошовою виплатою, то тепер вісім із 10 сімей хочуть отримувати допомогу саме в натуральному вигляді", – зазначили у фонді.
У вересні Рада ухвалила закон, яким повернула бебі-бокси, Зеленський підписав його 21 жовтня.
У Міністерстві соціальної політики повідомили виданню "ГОРДОН", що з вересня 2018 року до серпня 2020-го "пакунок малюка" отримало понад 500 тис. дітей, або 94% від загальної кількості новонароджених.