Гончар про припинення постачання електрики на окупований Донбас: "Укренерго" потрібно поставити пам'ятник нерукотворний G

Гончар: Ураховуючи, що війна триває, ми повинні мінімізувати всі зав'язки з окупованими територіями
Фото: Michael Gonchar / Facebook

Рішення "Укренерго" про припинення постачання електрики на окуповані території Донбасу дасть змогу знизити вразливість української енергосистеми перед потенційними кібератаками, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

Окупованим районам Донецької та Луганської областей має вистачати самостійно генерованої електроенергії, заявив виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар, коментуючи припинення постачання електрики на окуповані території Донбасу.

"Донбас сам по собі, попри наявність великої кількості генерувальних потужностей, усе одно отримував з об'єднаної енергосистеми більше, ніж віддавав. Тобто дисбаланс був і в гарні часи. Зараз ситуація дещо інша, тому що немає колишніх обсягів споживання електроенергії. Думаю, що електроенергії, яку генерують на окупованих територіях Донбасу, для власних потреб їм вистачає. Потрібно розуміти, що багато шахт та інших підприємств перестало працювати або було вивезено до Росії", – зазначив Гончар.

За його словами, припинити постачання електрики раніше було неможливо з технічних причин.

"Чому цього не зробили раніше? Наша енергосистема вибудувана так, що в разі відключення без електрики залишилися б і підконтрольні Україні населені пункти. Потрібен був час на розв'язання технічних питань. Зараз системи закільцювали, і вони можуть працювати, не зачіпаючи окупованої території. До всього іншого, я думаю, за електрику, яку постачають на окупований Донбас, із нами ніхто не розплачувався. Ураховуючи, що війна триває, ми повинні мінімізувати всі зав'язки з окупованими територіями", – підкреслив співрозмовник.

Він акцентував, що таке рішення "Укренерго" дасть змогу знизити вразливість української енергосистеми перед потенційними кібератаками.

"Це абсолютно правильний крок. Адже вкрай небажано, щоб хтось контролював частину загальної енергосистеми країни. У такому разі можна говорити про серйозну вразливість. А ми пам'ятаємо, що енергосистема України вже двічі ставала об'єктом потужних кібератак. Тобто намагаючись, виходячи з гуманітарних міркувань, зберегти енергокомунікації, можна нашкодити значно більше, ніж уживши таких розмежувальних заходів. Отож, на мою думку, "Укренерго" потрібно поставити пам'ятник нерукотворний", – резюмував Гончар.

26 липня Україна припинила постачання електроенергії в окуповані райони Донецької області. 

Подавання електроенергії на підконтрольну бойовикам територію Луганської області Україна припинила ще у квітні. Бойовики "ЛНР" стверджували, что отримують електрику з Росії й окупованої частини Донецької області.

У червні голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський повідомив, що борг за електроенергію споживачів, які перебувають на непідконтрольних територіях Донбасу, становить 3,9 млрд грн.

За оцінками директора московської організації "Фонд энергетического развития" Сергія Пікіна, постачання електроенергії із РФ на окуповану частину Донбасу коштуватиме Кремлю 3 млрд руб. (приблизно 1,4 млрд грн) на рік. Газета "Коммерсантъ" із посиланням на джерела писала у квітні, що в Росії постачання електрики на схід України будуть компенсувати завдяки зростанню тарифів, основний тягар ляже "на всіх споживачів, окрім населення".