ГПУ відмовила Росії у видаванні екс-бійця "Азову" Церцвадзе
Колишній боєць полку "Азов" Георгій Церцвадзе буде просити надати йому українське громадянство. Як заявила адвокат Ксенія Проконова, Генеральна прокуратура України відмовила в екстрадиції грузинського спецпризначенця до Росії.
Генеральна прокуратура України відмовила російській стороні в задоволенні запиту на екстрадицію колишнього грузинського спецпризначенця, екс-бійця полку Національної гвардії України "Азов" Георгія Церцвадзе, заявила на прес-конференції 1 вересня його адвокат Ксенія Проконова, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
Церцвадзе було затримано в Києві за підозрою у скоєнні вбивства на території РФ у 2003 році в межах запиту Інтерполу.
"Буквально цього тижня ми отримали рішення про відмову у видаванні. Тобто Генеральна прокуратура України не видає Росії Гію... Ми створили прецедент і не видали державі, з якою зараз триває війна, назвемо чесно, громадянина, який воював за Україну, на боці України", – заявила Проконова.
Вона зазначила, що тепер Церцвадзе може легально перебувати на території України.
Водночас адвокат пояснила, що залишається список країн, які йому небажано відвідувати, тому що вони "виконують усі доручення Російської Федерації про екстрадицію". За її словами, це Єгипет і Туреччина.
Крім того, адвокат повідомила, що в подальших планах Церцвадзе просити про надання йому українського громадянства. Вона спрогнозувала, що ця процедура може зайняти приблизно рік.
У січні 2017 року Церцвадзе подав прохання про отримання статусу біженця в Україні. Адвокат повідомляла, що у 2015 році грузинський спецпризначенець уже подавав два прохання про отримання українського громадянства.
17 січня Солом'янський районний суд Києва заарештував Церцвадзе на 40 діб до отримання від Росії запиту на його видавання. Адвокат Проконова заявляла, що відбувається політичне переслідування громадянина Грузії. Відомості про його причетність до вбивства сфабриковано, додала юрист.
У Генпрокуратурі України заявили, що перевіряють інформацію про участь Церцвадзе в АТО, і пообіцяли відмовити Росії у його видаванні, якщо цю інформацію підтвердять. Генпрокурор Юрій Луценко припустив, що добровольця можуть звільнити з-під тимчасового арешту.
Командир "Грузинського легіону" Мамука Мамулашвілі заявив, що якщо Церцвадзе видадуть, підрозділ на знак протесту покине Україну. Пізніше він повідомив, що Церцвадзе повинні звільнити після апеляційного суду.
Засідання Апеляційного суду Києва було заплановано на 26 січня, однак його перенесли на 3 лютого, оскільки із Солом'янського райсуду не прибули необхідні документи.
26 січня Церцвадзе випустили із СІЗО.