Ірина Геращенко заявила, що в окупованому Луганську представнику ОБСЄ не показали заручників, про яких просила українська сторона
У списку координатора ОБСЄ в гуманітарній підгрупі Тоні Фріша, переданому українською стороною, були прізвища людей, відвідування яких є принциповим для української сторони. Проте в окупованому Луганську замість них Фрішу показали ув'язнених, засуджених до 2014 року, заявила переговірниця в мінському процесі Ірина Геращенко.
Координатор ОБСЄ в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Тоні Фріш із 17 заручників, запропонованих українською стороною, відвідав у ОРДЛО менше ніж половину, тому що в окупованому Луганську йому організували зустріч не з тими людьми, про яких просив Київ. Про це сьогодні під час брифінгу повідомила перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко, пише "Інтерфакс-Україна".
"Із того списку, який ми дали пану Фрішу, він зустрівся менше ніж із половиною. Він зустрівся з 10. Але серед них було кілька, яких ми не подавали", – зазначила Геращенко.
За її словами, у списку були прізвища людей, відвідування яких Фрішем було принциповим для української сторони.
"На жаль, у Луганську ситуація гірша, ніж у Донецьку. Дали зустрітися не з тими людьми, щодо яких у нас є серйозні підстави думати, що їх катують", – підкреслила Геращенко.
У Луганську Фрішу показали ув'язнених, засуджених до початку воєнного конфлікту на Донбасі, додала віце-спікер.
Вона розповіла, що наразі представники ОРДЛО підтверджують перебування в них лише 20 заручників. За словами Геращенко, зараз неможливо назвати точну кількість українських заручників, утримуваних в ОРДЛО, тому що це може бути використано як пастку, яку "намагаються влаштувати представники ОРДО і ОРЛО".
В української сторони "є тривожна інформація" стосовно одного із заручників, утримання якого на окупованих територіях змушені були підтвердити представники ОРДЛО. Крім того, Геращенко додала, що після масштабного обміну наприкінці грудня 2017 року вдалося "знайти ниточки" про двох військовослужбовців, яких кілька років шукали. Водночас бойовики не пустили Фріша до одного з них, мотивуючи тим, що вони нібито не знають, де український військовослужбовець.
Фріш перебував на Донбасі із 6-го до 12 вересня. Спочатку він відвідав Луганськ, потім Донецьк.
В інтерв'ю сепаратистським ЗМІ Фріш розповів, що в Луганському СІЗО зустрівся з п'ятьма затриманими особами і що вперше розмовляв із ними конфіденційно.
"У мене немає сумнівів, що до них ставляться коректно. Звичайно, вони хотіли б мати більше можливостей телефонувати своїм сім'ям, отримувати посилки, але умови скрізь однакові... Вони хочуть бути вільними, хочуть, щоб їх обміняли", – відповів Фріш на запитання про умови утримання заручників.
Під час брифінгу 11 вересня представник ОБСЄ розповів, що в Донецьку йому вдалося відвідати шістьох українців, повідомило "Громадське". Він підтвердив, що спілкувався з ними сам на сам.
"Деяких із них я вже бачив раніше, із деякими я ніколи не зустрічався. Ми мали дуже відкриту розмову та обмін думками з усіма шістьма особами", – додав Фріш.
Він сказав, що умови утримання українців відповідають "належному рівню".
Фріш підтвердив, що під час своєї поїздки він зустрівся з донецьким журналістом Станіславом Асєєвим, військовослужбовцями Богданом Пантюшенком, Сергієм Глондарем і Олександром Коріньковим. Представник ОБСЄ відмовився назвати прізвища інших утримуваних українців, із якими він бачився.
У червні 2018 року голова Служби безпеки України Василь Грицак заявляв, що на Донбасі утримують 113 українських заручників.