Політолог Яхно: Якби не дії РФ проти України, можливо, США і не згадали б про Абхазію, Південну Осетію і Придністров'я G

Яхно: Це озброєння – не подразливий, а стримувальний фактор
Фото: Олеся Яхно-Белковская / Facebook

Наявність в України американської зброї призведе до суттєвого зростання втрат РФ у разі ескалації конфлікту на Донбасі, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" політолог Олеся Яхно.

Влада США усвідомила, що немає жодного сенсу побоюватися реакції Москви на надання Україні американської летальної зброї, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" політолог Олеся Яхно.

"Заяви Меттіса (глава Пентагону Джеймс Меттіс."ГОРДОН") і активність Волкера (спецпредставник Держдепартаменту США щодо України Курт Волкер. – "ГОРДОН") я розглядаю в контексті загальної позиції США, яку виробили на стратегічному і системному рівні. Насамперед, вона стосується російської агресії проти України. Протягом останніх місяців США розширили антиросійські санкції, активізували діалог із нами щодо посилення військово-технічного співробітництва та надання Україні летальної зброї. Публічна позиція представників США досить чітка. У Вашингтоні розуміють, що побоюватися реакції РФ на надання Україні зброї немає сенсу. Українці вже зіткнулися з російською агресією", – зазначила Яхно.

За її словами, до вступу в НАТО Україна може налагодити військово-технічне співробітництво з країнами – членами Альянсу.

"У новому законі, де мова йде про розширення антиросійських санкцій, Сполучені Штати сформулювали позицію щодо гібридної війни Росії загалом. Тобто тут питання не тільки в Україні, але  й у Грузії, Молдові та інших країнах. І якби не дії РФ проти України, можливо, США і не згадали б про Абхазію, Південну Осетію і Придністров'я. Захід досить довго м'яко реагував на дії Росії. Москва дуже боялася вступу України в НАТО і всіляко цьому перешкоджала. Але Київ на проміжному етапі цілком може налагоджувати військово-технічне співробітництво з країнами Альянсу. Що ми і робимо", – зазначила політолог.

Вона акцентувала на тому, що наявність в України американської зброї стане серйозним стримувальним фактором для РФ.

"Візит Меттіса в Україну на День Незалежності свідчить про те, що тривають активні переговори про надання нам летальної зброї. І саме наявність цього озброєння буде гарним інструментом захисту України. Якщо російській владі раптом спаде на думку активізувати бойові дії, вона вже двічі подумає. Адже наявність американської зброї в України призведе до суттєвого зростання втрат для агресора. Тобто це озброєння – не подразливий, а стримувальний фактор. І те, що ми поки не почули жодної конкретики від США, це, можливо, навіть правильно. Надання нам зброї виглядає цілком реальним", – резюмувала Яхно.

Україна від початку військової агресії Росії навесні 2014 року веде переговори із західними країнами про постачання летальної зброї. Наразі США надають Києву тільки нелетальну допомогу (зокрема броньовані автомобілі Humvee, безпілотники RQ-11B Raven і контрбатарейні радари) та допомагають у підготовці українських військових.

31 липня видання The Wall Street Journal писало, що у США розробили план постачання оборонного озброєння Україні. Мова йде про передавання протитанкових ракетних комплексів Javelin і засобів протиповітряної оборони.

24 серпня в Києві Меттіс заявив, що у США затвердили постачання техніки для України на $175 млн, включно зі спеціальним обладнанням. Він також повідомив, що питання надання Україні оборонного летального озброєння у США все ще розглядають.

Проект федерального бюджету США на 2018 фінансовий рік передбачає допомогу Україні за різними програмами на загальну суму приблизно $350 млн, зокрема й можливість надання Україні летальної зброї.