Пристайко припускає невизнання ОБСЄ виборів в ОРДЛО
За словами глави МЗС України Вадима Пристайка, у разі невизнання ОБСЄ виборів в ОРДЛО, "Україна повернеться в ту точку, де перебуває зараз", із тим законом про особливий статус Донбасу, який уже є.
Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко припускає невизнання представниками Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) виборів на Донбасі. Про це він заявив в ефірі програми "Право на владу" на телеканалі "1+1" 3 жовтня.
"Рішення ОБСЄ – це запобіжник правильності, чесності та прозорості проведення цих виборів. Якщо це не відбувається, то дійсно ми повертаємося в точку, де ми знаходимося зараз, із тим законом, який існує вже на сьогоднішній момент", – сказав глава українського МЗС.
За словами Пристайка, у нього є сумніви, що перед ухваленням нового закону про особливий статус Донбасу проведуть референдум.
"Дійсно, цей регіон зараз перебуває під особливим статусом, який прописаний у законі, який діє вже три роки. Це дуже добре, що ця дискусія почалася. Я не думаю, що це буде референдум", – заявив міністр і додав, що завжди є запасний план.
"План Б" – це наші Збройні сили, наша економіка, наша поліція. Це все, що має забезпечити мир і безпеку нашої держави", – підсумував міністр.
Верховна Рада ухвалила закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей у вересні 2014 року (необхідність такого законодавства зафіксовано в Мінських угодах про врегулювання конфлікту на Донбасі). Парламент уже кілька разів продовжував його дію, востаннє – до 31 грудня 2019 року. У ст. 10 цього закону зазначено, що всі його основні положення почнуть діяти тільки після проведення на Донбасі місцевих виборів за українським законодавством із дотриманням міжнародних стандартів.
1 жовтня члени тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на сході України і представники окремих районів Донецької та Луганської областей дали письмову згоду на затвердження тексту "формули Штайнмаєра", якою передбачають порядок набуття чинності для декількох пунктів Мінських угод стосовно місцевих виборів в ОРДЛО.
У листі на ім'я спецпредставника ОБСЄ у ТКГ Мартіна Сайдіка, який підписав представник України у тристоронній контактній групі Леонід Кучма, написано, що Україна приймає текст формулювання імплементації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство, поширений і погоджений дипломатичними радниками голів держав та урядів України, ФРН, Франції та РФ 11 вересня.
Як заявляв президент України Володимир Зеленський, положення "формули Штайнмаєра" полягають у тому, що закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей почне діяти за умови проведення у цих районах місцевих виборів відповідно до законодавства України і після публікації звіту ОБСЄ щодо виборів відповідно до стандартів організації. "Ніяких виборів під дулами кулеметів не буде і не може бути", – підкреслив Зеленський. Він зазначив, що усунуто останню перешкоду на шляху до проведення саміту "Нормандської четвірки".
Експрезидент України Петро Порошенко стверджував, що формула кардинально змінює послідовність дій, передбачених Мінськими угодами.
У Європейському союзі вважають, що підписання "формули Штайнмаєра" може сприяти посиленню подальших зусиль з метою виконання Мінських домовленостей в повному обсязі, заявила офіційна представниця Європейської служби зовнішніх зв'язків Мая Косьянчич.
Після підписання "формули Штайнмаєра" в Україні відбулися акції протесту. 1 жовтня у мітингу на Майдані Незалежності в Києві і біля Офісу президента взяли участь декілька сотень людей. Наступного дня на акцію з гаслом "Ні капітуляції" вийшли мешканці не лише столиці, але й як мінімум 10 інших українських міст.