Сенцов: Це звільнення не було заради цих 35 росіян, Путіну на них начхати. Просто зараз ситуація, що він хоче з Україною відносини перезавантажити
За словами українського режисера Олега Сенцова, президент Росії Володимир Путін намагається показати, що він – "хороший хлопець".
Президенту Росії Володимирові Путіну "начхати" на 35 росіян, звільнених у межах обміну з Україною, заявив у інтерв'ю "Крим.Реалії", опублікованому 26 вересня, український режисер Олег Сенцов.
"Я не знаю, чому всі вважають, що я був таким важливим для нього. Путін дуже прагматична людина, і я не того польоту птах, щоб він на мене якось особливо полював, ні. Просто у багатьох відчуття так складається", – сказав Сенцов.
Він додав, що "це звільнення не було заради цих 35 росіян, Путіну на них начхати абсолютно, і на цього [колишнього начальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира] Цемаха".
"Навіщо йому цей Цемах? Він нічого цінного не знав, усі в цьому переконалися, тільки було розгойдування народної помсти, що Цемах – цінний свідок, насправді – ні. Просто зараз така ситуація склалася політична, що він хоче з Україною відносини перезавантажити. Нові вибори були ж до Європарламенту, і Європа трошки від цього втомилася. Він ці тренди відчуває і намагається показати, що він – хороший хлопець. Усе забудемо, будемо жити далі, усе добре... Він зараз у такий імідж намагається потрапити. І обмін – наслідок цього всього. Тане сніг не тому, що це так, а тому, що сонце вийшло. Це наслідок, а не причина", – зазначив Сенцов.
Уродженця Криму Сенцова засудили у РФ до 20 років позбавлення волі 25 серпня 2015 року. Російський суд визнав його винним у створенні в Криму терористичної спільноти та керівництві нею, спробі придбання вибухових пристроїв і незаконному зберіганні вогнепальної зброї та боєприпасів, двох терористичних актах і підготовці ще одного теракту. Режисер своєї провини не визнав.
7 вересня 2019 року між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед українців, які повернулися додому, був Сенцов, Цемах вирушив до Росії.
Цемаха затримали співробітники Служби безпеки України наприкінці червня в окупованому Сніжному Донецької області, 4 липня суд у Києві взяв його під варту, а 5 вересня звільнив під особисте зобов'язання.
У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був очевидцем подій, пов'язаних із катастрофою малайзійського Boeing. Тоді загинули всі 298 осіб, які перебували на борту, велика частина загиблих була громадянами Нідерландів. За даними Bellingcat, особисто непричетний до запуску ракети, Цемах, певно, ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу.
Після взаємного звільнення утримуваних осіб глава МЗС Нідерландів Стеф Блок заявив, що уряд його країни закликав українську владу не робити Цемаха частиною обміну. Водночас він додав, що слідчі змогли допитати ексбойовика.
Депутатка Європарламенту від Нідерландів Каті Пірі 11 вересня розповіла, що Цемаху в Нідерландах змінили статус у справі про катастрофу MH17 зі свідка на підозрюваного. Голова СБУ Іван Баканов сказав, що не має офіційної інформації щодо цього питання.
Голландська прокуратура повідомила, що влада Нідерландів після обміну звернулася до Росії із проханням видати Цемаха. У посольстві РФ у Нідерландах заявили, що таке звернення не надходило.