Зеленський про ситуацію на Донбасі: У нас дуже міцна армія, першими стріляти ми не будемо
Президент України Володимир Зеленський заявив, що ніколи не закликав, щоб на Донбасі українська армія не відповідала на обстріли.
На Донбасі українська армія першою стріляти не буде. Про це президент України Володимир Зеленський заявив 20 травня на пресконференції, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Я ніколи не закликав, щоб наша армія не відповідала. Я хотів показати всьому світу (і зараз ми робимо це), що в нас дуже міцна армія, але ми не провокуємо, ми боремося за нашу країну. Якщо по нас стріляють – ми будемо відповідати, і першими стріляти ми не будемо", – сказав глава держави.
Він назвав бойовиків "тією стороною" і зазначив, що вони мають перестати стріляти згідно з Мінськими й нормандськими домовленостями.
Зеленський вважає, що бойовики "не знають, що з ними потім буде".
"Просто перестати стріляти. І їм це дуже непросто зробити. Вони не знають, на якому вони світі... Ми не стріляємо по українцях, ми відповідаємо бойовикам", – заявив президент.
2014 року, відразу після анексії Криму, Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
5 вересня 2014 року тристороння контактна група у складі представників України, Росії та ОБСЄ ухвалила 12 пунктів Мінських угод. Під ними поставили свої підписи також тогочасні ватажки бойовиків "ДНР" і "ЛНР".
12 лютого 2015 року було укладено другі Мінські угоди. Вони передбачають припинення вогню, відведення важких видів озброєння, моніторинг міжнародних спостерігачів, проведення місцевих виборів відповідно до українського законодавства, амністію учасникам конфлікту, звільнення та обмін полоненими, доступ гуманітарних місій для допомоги нужденним, повернення Україні контролю над кордоном, проведення в Україні конституційної реформи в частині децентралізації. Вимог повністю поки не виконали. З українського боку документ погодив на той час президент країни Петро Порошенко.
9 грудня 2019 року в Парижі відбувся перший за три роки саміт лідерів "Нормандської четвірки" – України, Франції, Німеччини та Росії – щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Він тривав приблизно вісім годин. У межах саміту лідери держав провели двосторонні переговори, зокрема відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського та російського лідера Володимира Путіна. Сторони домовилися до кінця року погодити повне припинення вогню й обмін утримуваними особами у форматі "всіх на всіх", обговорили розширення мандата спостережної місії ОБСЄ та анонсували новий саміт "Нормандської четвірки" за чотири місяці.