12 бійців Росгвардії із краснодарського ОМОН відмовилися їхати в Україну, їх звільнили – правозахисник
За його даними, 25 лютого капітан поліції Фарід Читав, командир взводу оперативної роти ОМОН "Пластун" Росгвардії у Краснодарському краї та ще 11 бійців відмовилися виконати наказ командира загону про перетин кордону РФ і подальше проходження на територію України.
Загін ОМОН із Краснодара із 6 лютого перебував в анексованому Криму, куди його скерували для проведення навчань "Заслон 2022".
Відмову виконати наказ бійці Росгвардії пояснили його незаконністю. У жодного з них не було ні закордонного паспорта, ні наміру покинути територію Росії, оскільки їхні прямі службові обов'язки обмежувалися територією Російської Федерації. Про відрядження на територію України для участі у "спеціальній військовій операції", про завдання та умови цієї операції нікого зі спецпризначенців повідомлено не було і згоди вони на неї не давали.
Сам собою незаконний перетин державного кордону утворює склад злочину, передбачений ст. 322 Кримінального кодексу РФ, а нелегальний в'їзд на територію України у складі озброєної групи утворює низку складів злочинів уже Кримінального кодексу України, зазначає Чиков.
Бійців Росгвардії повернули до Краснодара, провели щодо них службову перевірку та звільнили зі служби. Росгвардійці вважають звільнення незаконним і подали до суду позов про поновлення на роботі. Їхні інтереси в суді представляє адвокат Михайло Беньяш.
Сам Беньяш розповів, що позивачі, чиї інтереси він представляє, – росгвардійці з кількох різних взводів та рот одного загону ОМОН "Пластун". Рішення не їхати в Україну вони ухвалювали незалежно один від одного й самостійно. Серед них виявилися 11 звичайних бійців і один командир взводу, до того ж він не був ініціатором відмови і нікому не нав'язував цього рішення.
За словами Беньяша, по всій Росії таких "відмовників" досить багато, але ці зважилися на те, щоб піти до суду для поновлення на роботі.
"У їхній відмові поїхати в Україну треба вбачати не політичну заяву, а просто небажання брати участь у "спеціальній операції" і небажання бути звільненими за статтею. Небажання брати участь у "спеціальній операції" не є ні дисциплінарною провиною, ні правопорушенням, ні взагалі нічим. Це волевиявлення вільної людини", – написав Беньяш.
У коментарі The Insider Беньяш також зазначив, що випадків відмови від виконання таких незаконних наказів багато, але "всі ховаються", оскільки на всіх "відмовників" чинять великий тиск.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)