Андрющенко: Маріуполь точно перевищив кількість жертв Хіросіми та Нагасакі, де загинуло понад 50 тис.
Він зазначив, що загалом у Маріуполі проживало 530 тис. осіб. Але станом на 24 лютого там залишалося приблизно 450 тис., бо люди почали виїжджати, побоюючись наступу російських військ.
"У день повної блокади залишалося 350 тис. Зрозуміло, ми говоримо цифри плюс-мінус. Станом на сьогодні 20–22 тис. маріупольців поховано лише у братських могилах навколо Маріуполя за період воєнних дій. Сказати, скільки в реальності, уже ми навіть не беремося. Усі наші підрахунки... Не те, щоб закінчилися... Я думаю, сказати це вголос ніхто не візьметься. Уже після деокупації ми порахуємо. Але обережно скажу, що Маріуполь точно перевищив кількість жертв Хіросіми та Нагасакі. Один Маріуполь без ядерних бомб зробив крок далеко вперед. [Там було] понад 50 тис. Я думаю, ми більше у підсумку. Але порахувати неможливо. Лякати не буду", – наголосив Андрющенко.
Він пояснив, що вже надходять відомості, які засвідчують, що цифра 20–22 тис. загиблих не є остаточною.
"Ми отримуємо додаткові дані, які змушують нас сумніватися у своїх цифрах у бік збільшення. Раніше ми рахували обережно. Якщо пам'ятаєте кадри з братських могил, особливо Старий Крим, – там таблички з номерами. Ми вважали, що одна табличка – одна людина. Наразі ми точно знаємо, що це не ідентифікаційний номер поховання, а номер протоколу огляду так званої прокуратури "ДНР". Там у протоколі може бути одна, а може бути й 10 осіб. Це свідчить про те, що навіть там може бути поховано більше людей, ніж ми очікуємо", – сказав Андрющенко.
Журналістка запитала, як кількість загиблих уплине на використання пересувних крематоріїв.
"Правда, що росіяни завезли пересувні крематорії і замітають сліди, а ми не зможемо порахувати після цього?" – запитала Бацман.
"Із крематоріями цікава історія. Вони їх до Маріуполя завозили – було в місті три крематорії. Їх запустили й вивезли. Ми самі спочатку не зрозуміли, почали з фахівцями консультуватися, що це могло бути. Вони зіткнулися з двома проблемами: у принципі величезна кількість трупів – крематорії не призначені для такого перероблення, а по-друге, немає електроенергії та газу. Тобто неможливо було запустити роботу в тому режимі, який їм був потрібен, – надто багато загиблих. Тому крематорії вивезли й почали рити братські могили як швидкий варіант", – пояснив Андрющенко.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Російські окупанти захопили Маріуполь наприкінці травня. За різними оцінками, у місті загинуло від 20 тис. до 25 тис. мирних жителів.
3 червня мер Маріуполя Вадим Бойченко розповідав, що в місті пошкоджено 95% багатоповерхівок.
За даними Андрющенка, у Маріуполі залишається 120–130 тис. осіб. Щодня з міста виїжджає приблизно 50–100 осіб. До повномасштабного вторгнення в Маріуполі жило приблизно 500 тис. осіб.