"Багаторічні стабільні інвестиції". Єрмак і Расмуссен презентували рекомендації щодо гарантій безпеки України

Ухвалення безпекових гарантій дасть Путін сигнал, що його війна марна, заявив Расмуссен на презентації рекомендацій
Фото: president.gov.ua
Глава Офісу президента Андрій Єрмак та ексгенеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен презентували рекомендації щодо гарантій безпеки для України, які розробили за дорученням президента Володимира Зеленського. Про це 13 вересня повідомила пресслужба глави держави.

"Сьогодні ми презентуємо результат роботи, яка не має прецедентів у новітній історії, як не має прецедентів і акт повномасштабної агресії ядерної держави та члена Радбезу ООН проти суверенної європейської держави. З допомогою союзників Україна успішно протистоїть цій навалі. Однак – цього не можна не зауважити – рішення нерідко доводилося ухвалювати ad hoc [конкретно щодо цього випадку], а розробка механізмів цієї допомоги потребувала багато часу, якого завжди бракує на війні і який оплачується болем, кров'ю та життями", – заявив Єрмак.

Він підкреслив, що угода про гарантії безпеки є засобом підтримання безпеки, поки Україна не вступить у НАТО.

"Ухвалення цих рекомендацій дасть потужний сигнал [президентові РФ] Володимиру Путіну. Це продемонструє, що наша відданість Україні не похитнеться, що його війна марна. Це також дало б сигнал українському народові, що ми віддано підтримуємо незалежність і суверенітет України стільки, скільки це потрібно", – зазначив Расмуссен.

Пропоновані рекомендації передбачають, що найсильніша гарантія безпеки для України – її здатність захищатися від агресора, відповідно до ст. 51 Статуту ООН. Для цього Україні потрібні ресурси на утримання потужних Збройних сил, здатних протистояти збройним силам та іншим воєнізованим формуванням Російської Федерації, ідеться в документі. Рекомендації передбачають багаторічні стабільні інвестиції в оборонно-промислову базу України, масштабне передання зброї та розвідувальну підтримку з боку союзників, інтенсивні тренувальні місії та спільні навчання під егідою Європейського союзу й НАТО.

Відповідно до рекомендацій, гарантії безпеки мають бути ствердними, чітко сформульованими й визначати низку зобов'язань, узятих групою гарантів разом з Україною. Вони мають бути політично та юридично обов'язковими для виконання на основі двосторонніх угод та об'єднані в межах спільного документа про стратегічне партнерство під назвою "Київський договір безпеки".

Планують, що договір об'єднає основну групу країн-союзників та Україну. Зокрема, до цієї групи можуть увійти США, Великобританія, Канада, Польща, Італія, Німеччина, Франція, Австралія, Туреччина, а також країни Балтії, Центральної та Східної Європи.

Контекст:

Після чергового раунду переговорів із Росією 29 березня в Туреччині, коли Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки, Зеленський заявив, що Україна, як і раніше, готова вступити в НАТО, але оскільки Альянс цього не пропонує, влада країни "буде будувати ті гарантії безпеки, які можуть захистити нас".

Про готовність надати гарантії безпеки після цього заявили СШАІталіяНімеччинаВеликобританіяТуреччина. Водночас представники країн говорили, що гарантії будуть "не як у НАТО" – про готовність скерувати свої війська в разі нападу на Україну не йдеться.

24 травня в Давосі Єрмак відрекомендував міжнародну групу з підготовки варіантів гарантій безпеки.