Через блокування портів російськими окупантами Україна може втратити десятки мільйонів тонн зібраного врожаю – Зеленський

Зеленський наголосив, що Україна хоче розблокувати свої морські шляхи
Фото: Андрій Єрмак / Facebook

Через блокування українських портів російськими окупантами Україна може втратити десятки мільйонів тонн урожаю. Про це президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв'ю проєкту 60 Мinutes австралійського телеканала Nine Network, яке 2 травня опублікував у Facebook Офіс президента.

"На сьогодні перекриті всі порти, заблокований морський шлях для експорту нашої харчової продукції, у цілому нашої харчової промисловості, у цілому нашої металургії. Це не просто ризики, ризики вже пройшли. Сьогодні це буде велика трагедія щодо харчової безпеки Європи й у принципі світу – Азії і країн Африки, де Україна завжди була гарантованим надійним партнером. Це велика проблема, цінова політика буде високою на харчову продукцію, ми можемо втратити мільйони, десятки мільйонів тонн урожаю, який уже зібраний", – зазначив глава держави.

Зеленський наголосив, що Україна хоче розблокувати свої морські шляхи, щоб не дозволити Росії спричинити продовольчу кризу в низці країн Європи та світу.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Президент США Джо Байден попереджав 24 березня, що світові загрожує брак харчових продуктів через війну Росії проти України.

Директор-виконавець Всесвітньої продовольчої програми Девід Бізлі заявив, що війна в Україні може стати причиною зростання світових цін на харчові продукти, що призведе до катастрофічних наслідків для найбідніших верств населення в різних країнах.

За даними аналітичного сайта The Observatory of Economic Complexity, Росія є найбільшим у світі експортером пшениці, на її частку припадає понад 18% міжнародного експорту. Україна є п'ятим за величиною експортером пшениці (після Росії, Франції, США та Канади), на її частку припадає приблизно 7% світових продажів.

В ООН вважають, що наслідки конфлікту, пов'язані з продовольством, відчують Єгипет, Туреччина, Бангладеш та Іран, які купують понад 60% пшениці в Росії та Україні, а також Ліван, Туніс, Ємен, Лівія й Пакистан, які теж дуже залежать від постачання пшениці із цих двох країн.

Експерти громадської організації "Українська природоохоронна група" припускають, що через воєнні дії в Україні не будуть засіяними або опиняться тимчасово недоступними 202 600 км&³2; земель, що становить приблизно 34% усієї площі суші України.

За даними Міністерства аграрної політики, усі базові потреби України в аграрній продукції закрито на кілька років, Україна зараз шукає можливості вивезти призначену для експорту продукцію за кордон в умовах блокування Росією портів.