Через сірі схеми експорту брухту держава втрачає сотні мільйонів, а в металургії виник дефіцит сировини – ЗМІ
Гравці сірого ринку брухту налагодили й запустили на повну потужність канали збуту до Євросоюзу, тіньова схема працює під прикриттям митників у західних регіонах України. Про це пише українське видання Telegraf у своїй статті від 16 березня. Автор матеріалу Олесь Сергіїв наголошує, що водночас українська металургія має дефіцит сировини й не може відновити виробництво.
Видання з'ясувало, що до угоди залучено промислові підприємства, які не працюють, але на папері нібито відвантажують брухт, фірми-експортери, а також працівників Державної митної служби, котра видає сертифікати походження товару на основі фіктивних даних. Такі канали збуту дають можливість уникати сплати експортного мита на мільйони євро, держава не одержала до бюджету експортного мита на загальну суму приблизно 350 млн грн.
"В Україні діє експортне мито на металобрухт у розмірі €180 за тонну. Однак при експорті вітчизняного брухту до європейських країн мито становить лише €3 за кожну тонну. Аби скористатися пільгою, експортерам потрібно отримати на митниці сертифікат EUR.1. За інформацією "Бізнес Телеграфа", неофіційні розцінки за "дружнє" ставлення митниці до тіньової схеми становлять від $60 з кожної тонни. І вже є випадки, коли ця плата досягла $100. Тому можна не сумніватися, що ця такса постійно зростатиме", – пише автор.
Водночас підприємства, які отримують сертифікати на митниці, мають сумнівну історію. Наприклад, одне з підприємств дістає брухт практично з лінії фронту – із Дружківки Донецької області, а також закуповує брухт для експорту в окупованому Криму.
"Експорт металобрухту в Україні зростає за геометричною прогресією. Якщо в четвертому кварталі 2022 року з країни вивезли сумарно майже 20 тис. тонн брухту, то лише у лютому 2023 року до ЄС вивезено вже близько 15 тис. тонн – це абсолютний рекорд. Порівняно із січнем обсяги зросли вдвічі. Оформлюються ці потоки переважно через митниці у Рівному, Львові та Луцьку. Тобто за ці експортні обсяги держава не отримала до бюджету експортне мито на загальну суму приблизно 350 млн грн", – зазначає журналіст.
Водночас опитані ним експерти ринку вказують: металургійним заводам України знову загрожуватиме зупинка через брак сировини. Ситуація із забезпеченням брухтом близька до катастрофічної, і вже є занепокоєння, що країна зіткнеться з дефіцитом брухту навіть за умови нульового експорту, ідеться у статті.