"Для нас найбільший ворог – це паніка". Зеленський обговорив ситуацію навколо України з головою Євроради

Зеленський подякував Мішелю та лідерам ЄС за те, що їхні дипломати залишаються в Україні
Фото: EPA (архів)
Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з головою Європейської ради Шарлем Мішелем, ішлося про спільну протидію викликам безпеки і питанням санкцій. Про це повідомляє сайт Офісу президента.

Лідери обговорили ситуацію з безпекою навколо України, а також кроки з метою деескалації та досягнення миру в межах наявних переговорних форматів, зокрема у нормандському (Україна, Франція, Німеччина, РФ).

Зеленський і Мішель обмінялися думками та оцінками щодо останніх міжнародних заходів, переговорів і контактів зі стратегічними партнерами.

Президент України наголосив на важливості об'єднання і координації політико-дипломатичних зусиль із метою розблокування мирного процесу та відновлення стабільності.

"Ми виступаємо за політико-дипломатичне врегулювання конфлікту. Ми не будемо піддаватися на провокації… Ми розуміємо всі ризики та готові до розвитку будь-якого сценарію. Але ми перебуваємо у цій ситуації з 2014 року. А сьогодні для нас найбільший ворог – це паніка", – наголосив Зеленський.

У зв'язку з цим він подякував Мішелю та лідерам ЄС за те, що їхні дипломати залишаються в Україні. В Instagram президент також зазначив, що продовження роботи посольств європейських країн в Україні – "важливий сигнал підтримки з боку ЄС".

Зеленський також заявив про необхідність введення превентивних санкцій проти РФ з метою стримування її агресивних намірів.

Окрему увагу приділили підвищенню оборонної і фінансової стійкості України на тлі поточних викликів і подальшої практичної взаємодії з Євросоюзом. Президент подякував ЄС за рішення надати пакет макрофінансової допомоги для України.

"Зі свого боку президент Євроради підтвердив рішучу й непохитну підтримку Євросоюзом суверенітету і територіальної цілісності нашої держави, а також її євроатлантичних прагнень", – ідеться у повідомленні ОП.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія почала нарощувати чисельність військ поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму, пояснюючи це військовими навчаннями. Після кількох тижнів напруженості РФ частково відвела частини до місць постійної дислокації.

Наприкінці жовтня американські ЗМІ повідомили, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. Пізніше про загрозу нового вторгнення РФ неодноразово заявляли і лідери західних країн.

У Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. 11 лютого, за даними The Guardian, Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.

Водночас українська влада вважає, що західні країни перебільшують небезпеку.

24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали зокрема питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе.

Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня заявив, що, незважаючи на значне скупчення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу. 8 лютого він повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Білорусі та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним і морським компонентом.

11 лютого низка країнзокрема США, закликали своїх громадян терміново покинути Україну через імовірну ескалацію.

Зеленський заявив 12 лютого, що влада розуміє ризики, але, на його думку, в інформаційному просторі зараз надто багато інформації щодо ймовірного вторгнення РФ в Україну, яка провокує паніку.