"Дуже маленька частка". Верещук розповіла, скільки внутрішніх переселенців мають власне житло
"Проблема житла для внутрішньо переміщених осіб – це пріоритетне питання, і сьогодні дуже гостре. Якщо ми подивимося статистику, лише 12% ВПО мають своє житло. Інші або орендують, або мешкають у родичів. І 12% – це, звісно, дуже маленька частка", – сказала віцепрем'єрка.
Вона наголосила, що для забезпечення житлом усіх переселенців "бюджету країни не вистачить".
"Кожен напрям має потребу виділяти житло – нашим учасникам АТО/ООС і, звісно, внутрішньо переміщеним особам. Я отримала вичерпні вказівки від президента та прем'єра, коли обіймала посаду, – зробити все від нас залежне, щоби 2022 рік став роком будівництва, придбання – різних інструментів щодо покращення житлових умов саме для внутрішньо переміщених осіб", – пояснила Верещук.
За її словами, на забезпечення ВПО житлом гроші закладено й у державному бюджеті України, і працюють міжнародні програми.
"Ми маємо приклади, коли облдержадміністрації самі зводять житло. Ось я в Краматорську була на об'єктах, бачила, як будує житло сама місцева влада. Зараз із Міністерством фінансів опрацьовуємо інструмент, щоби під гарантію держави закуповувати у забудовників квадратні метри. І якщо в нас вийде, ми вже у 2022 році справді отримаємо позитивний імпульс в отриманні житла нашими переселенцями", – наголосила Верещук.
Контекст:
2014 року Росія окупувала Крим та розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти та докази, надані Україною.
Ці події призвели до переселення частини жителів Криму, Донецької та Луганської областей до інших регіонів.
У листопаді 2020 року на той момент заступниця міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Інна Голованчук заявила в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна", що приблизно половина українців, офіційно зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, насправді проживає на окупованій території. Вона уточнювала, що реально на підконтрольну українській владі територію виїхало та проживає приблизно 700–800 тис. осіб.
У жовтні 2021 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль говорив про 1,4 млн внутрішніх переселенців.