Джемілєв вважає, що після звільнення Крим не буде повністю демілітаризовано

Джемілєв: Без деокупації Криму майбутнього у кримськотатарського народу немає
Фото: depositphotos.com

Після звільнення від російської окупації Крим не буде повністю демілітаризовано. Таку думку в опублікованому 17 травня інтерв'ю "Укрінформу" висловив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

"Без деокупації Криму майбутнього у кримськотатарського народу немає. Хоча звільнення може супроводжуватися болем, смертями та розрухою, усі зусилля наших громадян на окупованих територіях мають бути спрямовані на те, аби сприяти нашим військам. А після звільнення – дуже дисципліновано, розумно вирішувати проблеми Криму, не допустити там міжнаціональних зіткнень", – сказав Джемілєв.

Він зазначив, що на півострові у найкоротший строк потрібно буде забезпечити нормальне життя.

"І ще – маючи такого сусіда, навряд чи можна говорити про повну демілітаризацію Криму, там має бути потужна військово-морська база України. Я майже впевнений, що ми станемо членами НАТО. Ми обов'язково будемо в європейській сім'ї народів – у Євросоюзі, наші права гарантуватимуться відповідно до європейських норм. Великі надії, що кримськотатарський народ зможе зберегтися та розвиватиметься", – резюмував Джемілєв.

Контекст:

Росія окупувала Крим після блокування українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. "Приєднання" півострова до РФ не визнають Україна та більшість інших країн.

24 лютого 2022 року Росія повномасштабно вторглася на материкову частину України, зокрема, із Криму.

Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму. Президент України Володимир Зеленський не відкидав звільнення півострова у невоєнний спосіб. "Якщо хтось готовий запропонувати нам спосіб деокупації Криму в невійськовий спосіб, я буду тільки за", – сказав він у листопаді 2022 року.

У грудні начальник української військової розвідки Кирило Буданов сказав, що Крим буде повернуто й у воєнний, і в дипломатичний спосіб. "Наші підрозділи зайдуть туди зі зброєю в руках", – сказав Буданов.

У лютому 2023 року міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що Україна розпочала підготовку управлінських кадрів для Криму.

У березні секретар РНБО України Олексій Данілов заявив, що альтернативи звільненню Криму у воєнний спосіб немає.