Ердоган вважає за можливе відновлення переговорів між Україною та РФ на підставі стамбульських домовленостей

Ердоган: Міжнародна спільнота має взяти на себе велику відповідальність за відродження дипломатичного процесу
Фото: tccb.gov.tr

Президент Туреччини Реджеп Ердоган вважає за можливе відновлення переговорного процесу між Україною та Росією на підставі домовленостей, досягнутих у Стамбулі в березні.

Про це Ердоган заявив на пресконференції у Львові за підсумками зустрічей із президентом України Володимиром Зеленським та генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем, повідомляє пресслужба президента Туреччини.

Президент Туреччини зазначив, що "позитивні наслідки" угоди про експорт українського продовольства, підписаної у Стамбулі майже місяць тому, "почав відчувати весь світ". 

"Ми обговорили можливості перетворення позитивної атмосфери, яка виникла внаслідок Стамбульської [зернової] угоди, у міцний мир. Ми наголосили, що міжнародна спільнота має взяти на себе велику відповідальність за відродження дипломатичного процесу", – заявив Ердоган.

Він упевнений, що війна завершиться за столом переговорів. Анкара готова бути посередником, зазначив Ердоган.

"Пан Зеленський і пан Гутерріш фактично дотримуються тієї самої думки щодо цього питання. Ідеться про те, щоб знайти найкоротший і найсправедливіший шлях до столу переговорів. Я вважаю, що можна відновити переговори на основі тих параметрів, які було вироблено в березні у Стамбулі", – додав президент Туреччини.

Контекст:

Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Переговори про закінчення війни Україна та Росія вели на рівні делегацій. У лютому березні відбулося чотири очні раунди. Окрім того, делегації зустрічалися у відеоформаті.

Останній очний раунд переговорів відбувся 29 березня у палаці Долмабахче у Стамбулі. Зокрема, сторони обговорили питання щодо міжнародних гарантій безпеки для України, повідомили в Офісі президента.

Переговорний процес припинено, бо з російської сторони немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України 17 травня. Президент США Джо Байден 31 травня заявив, що переговори України з Росією "зайшли у глухий кут" не з вини Києва.

У Кремлі неодноразово вимагали капітуляції України та прийняття умов РФ. Президент РФ Володимир Путін заявив 7 липня, що РФ, "по правді, серйозно поки що нічого не починала" у війні проти України, але не відмовляється й від мирних переговорів.

Зеленський наприкінці червня говорив, що час для переговорів України з Росією ще не настав, Україна вступить у них, коли забезпечить собі "сильну позицію". У липні Зеленський заявив, що українці після всіх трагедій за часи війни не налаштовані на переговори з Росією. За його словами, "суспільство вважає, що спочатку мають бути звільнені всі території, а потім уже можна буде домовлятися".

Наприкінці липня президент України висловив думку, що участь Путіна в переговорах неможлива. "На сьогодні мені здається, єдина можлива модель – щоб говорити з кимось іншим, а не із сучасним лідером РФ", – наголосив Зеленський.

3 серпня спікер Путіна Дмитро Пєсков заявив, що Росія готова до переговорів з Україною, але на своїх умовах.