Глава МЗС Литви: Російські війська залишаються у Білорусі. Це явна підготовка до нападу на Україну у бік Києва

Ландсбергіс заявив про повзучу анексію Білорусі
Фото: EPA
Відмова від виведення російських військ із Білорусі після навчань свідчить про ймовірну підготовку нападу на Україну у бік Києва. Про це заявив у Twitter 20 лютого міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.

"Російські війська залишаються в Білорусі, порушуючи всі гарантії виведення. Це явна підготовка до нападу на Україну у бік Києва та повзуча анексія Білорусі: переломний момент для безпеки країн НАТО, що межують з Білоруссю, – Литви, Латвії та Польщі", – написав він.

За його словами, у цій ситуації зміцнення НАТО та введення санкцій ЄС доречні.

У МЗС та міноборони Білорусі обіцяли, що після закінчення навчань 20 лютого всі російські військові разом із технікою покинуть країну. Проте 20 лютого глава міноборони країни Віктор Хренін оголосив, що навчання буде продовжено.

Це рішення підвищує занепокоєння щодо вторгнення в Україну, заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що рішення залишити російські війська в Білорусі було очікуваним.

Контекст:

Наприкінці жовтня американські ЗМІ повідомили, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. Пізніше про загрозу нового вторгнення РФ неодноразово заявляли і лідери західних країн.

Зокрема, у Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. 11 лютого, за даними The Guardian, Байден під час відеоконференції з лідерами кількох держав заявив, що РФ може напасти на Україну найближчими днями.

Водночас українська влада вважає, що західні країни перебільшують небезпеку.

Міністр оборони України Олексій Резніков 14 лютого заявив, що поблизу кордону України перебуває 125 тис. наземних компонентів військ РФ. За його словами, наразі Росія не створила наступальних ударних угруповань на жодній із ділянок поблизу кордону України.

15 лютого міноборони РФ повідомило про часткове повернення військовослужбовців, які перебували біля кордону України, до місць постійної дислокації. США, НАТО та Україна заявляли, що поки що не бачать суттєвого відведення російських військ від українських кордонів.

17 лютого Байден заявив, що ризики вторгнення РФ в Україну, незважаючи на заяви росіян про відведення військ, зберігаються і напад може статися протягом кількох найближчих днів.

Блінкен 19 лютого заявив, що біля кордону України Росія накопичила 150 тис. військових.

17 лютого на Донбасі різко загострилася ситуація. За інформацією штабу операції Об'єднаних сил, було обстріляно понад 30 населених пунктів на підконтрольній Україні території, до того ж під удар потрапили дитячий садок і кілька шкіл, де в цей час були діти. Постраждали двоє військових і п'ятеро цивільних.

18-го, 19-го і 20 лютого обстріли на Донбасі тривали. 19 лютого внаслідок обстрілів із боку бойовиків загинуло двоє українських військовослужбовців, ще четверо дістали поранення, 20-го також було поранено військовослужбовця.

18 лютого президент США Джо Байден заявив, що має підстави вважати, що президент РФ Володимир Путін уже ухвалив рішення про вторгнення в Україну.