Глава Пентагону заявив, що США поки що прагнуть дипломатичного розв'язання блокування українських морських портів
"Коли ви запитуєте, чи можуть наші збройні сили регіону та решти світу зробити внесок – звісно, можемо. Але ви знаєте, що ми завжди хочемо спочатку знайти дипломатичне розв'язання, і я бачу багато енергії в цій галузі, поки ми говоримо, і ми сподіваємося, що все відбудеться правильно. Але ви знаєте, цього не мало статися. Ми тут через вибір однієї людини – вибір [президента РФ] Володимира Путіна", – сказав він.
За словами Остіна, Путін вирішив розпочати неспровоковане вторгнення на територію сусідньої країни, яке не мало жодних логічних причин.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
19 березня головний редактор видання BlackSeaNews Андрій Клименко повідомив, що Росія замінувала у Чорному морі рекомендовані шляхи для цивільних суден від Босфору до Одеси і звинуватила у цьому Україну.
Президент США Джо Байден попереджав 24 березня, що світові загрожує брак харчових продуктів через війну Росії проти України. За даними держсекретаря США Ентоні Блінкена, унаслідок російської агресії з проблемою браку продовольства зіткнулося майже 40 млн людей.
Через блокаду РФ портів у Чорному морі припинили експорт зерна з України. За інформацією президента України Володимира Зеленського, у портах зараз заблоковано 22 млн тонн зерна, призначеного для цього. Україна та світова спільнота зараз шукають шляхів відновлення експорту. Поки що державі разом із міжнародними партнерами вдалося налагодити два наземні альтернативні маршрути постачання продовольства.
За даними Міністерства аграрної політики України, усі базові потреби країни в аграрній продукції закрито на кілька років.
Директор-виконавець Всесвітньої продовольчої програми Девід Біслі заявив, що війна в Україні може стати причиною зростання світових цін на харчові продукти, що призведе до катастрофічних наслідків для найбідніших верств населення у різних країнах. Він сказав, що від постачання зернових з України дуже залежать Ємен, Сирія, Туніс та Ліван.
Заступник міністра закордонних справ РФ Андрій Руденко заявив 25 травня, що Росія готова надати прохід для кораблів із продовольством із портів України, але розв'язання проблеми "потребує комплексного підходу, зокрема пов'язаного зі зняттям санкційних обмежень, які було накладено на російський експорт і фінансові трансакції".
Великобританія та США відкинули цю ідею. В Офісі президента України зазначили, що, вимагаючи зняти санкції Заходу за розблокування портів України, влада РФ підтвердила вплив обмежень на російську економіку.
МЗС України повідомляло, що держава спільно з ООН та міжнародними партнерами напрацьовує можливість створення гуманітарного коридору для експорту української аграрної продукції. Україна відкине будь-які домовленості, які не враховуватимуть її інтересів у цьому питанні, наголошували в міністерстві 7 червня.