Геннадій Гудков: Історія з вторгненням в Україну розпочалася 2006 року на зустрічі лідерів G8 у Костянтинівському палаці. Ніхто тоді не заперечив G

Саміт G8 2006 року відбувся у Санкт-Петербурзі
Фото: ЕРА
У 2006 році президент Росії Володимир Путін вирішив, що дістав від лідерів "Великої вісімки", до якої сам входив, карт-бланш на "вибудовування відносин" із державами, що входили до складу СРСР. Про це російський опозиційний політик, колишній депутат Держдуми РФ, полковник ФСБ Росії у відставці Геннадій Гудков розповів в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

На запитання, чому Путін вирішив напасти на Україну 24 лютого, Гудков сказав, що про цю історію треба говорити, починаючи з 2006 року, – із зустрічі "Великої вісімки", яка відбулася у Санкт-Петербурзі.

"Усе це почалося на зустрічі в Костянтинівському палаці. Уся ця історія із сьогоднішньою війною почалася тоді, коли лідери "сімки" приїхали до Путіна. Мені розповідала людина, яка була на всіх цих переговорах, а також на вечері "без краваток". Усе було нормально, Путін тоді ще дотримувався правил, був членом клубу "Великої вісімки", але в нього завжди були якісь амбіції. Як мені сказали дві дуже шановані людини (їхні прізвища всі знають, потім за кадром можу сказати), у Путіна була ідея увійти в історію збирачем земель російських, але збирач – під нову російську імперію, під СРСР 2.0 на чолі з ним", – розповів Гудков.

Він зазначив, що Путіну "було нецікаво" керувати однією державою. Як каже політик, після офіційної частини саміту була неформальна вечеря, на якій були лідери й особи, котрі їх супроводжували, перекладачі.

Під час вечері Путін сказав тост, у якому виголосив "багато-багато адекватних слів і потім сказав те, що хотів сказати", зазначив Гудков.

Він переказав цей тост: "Шановні партнери, я вас дуже поважаю, радий вас бачити, ми дуже цінуємо нашу співпрацю, ми готові працювати з вами, готові дослухатися до вашої критики, готові робити висновки, шукати спільні рішення спільних проблем. У мене до вас тільки одне прохання, одне побажання. Ось був СРСР, Росія – його правонаступник. Ми хотіли б, щоб налагодження відносин із нашими колишніми союзними державами було б нашою зоною відповідальності, і ми готові до всіх компромісів, але я б хотів, щоб ви дали карт-бланш на вибудовування цих відносин усередині колишнього СРСР. Ну, із тими республіками, які ще не пішли в НАТО і Європейську спільноту".

"На той час там тільки країни Балтії були і все, більше нічого, – продовжив Гудков. – І, як мені сказала людина, яка сиділа неподалік Путіна, – ніхто не заперечив. Реакція була різною: хтось усміхнувся, хтось промовчав, хтось відпустив жарт. Але ніхто з лідерів світу на той момент не заперечив".

Для Путіна "важлива не стільки формальна, скільки неформальна частина" переговорів, наголосив Гудков.

"Він же типу з пітерських хлопців, для яких неформальні стосунки найчастіше важливіші за формальні. І він вважав, що дістав карт-бланш від усього світу, від усіх лідерів – крутішого нікого не було – на оцю поведінку. І тривалий час він вважав, що необхідно відтворити Російську імперію з урахуванням чотирьох республік. Це Росія, Україна, Білорусь і Казахстан. І далі, він вважав, що приєднається Молдова, Вірменія і Грузія", – додав Гудков.

Путін вважав неможливим побудувати такий союз без України, вважав державу головною в цьому союзі, каже політик. Він зазначив, що глава Кремля, коли вирішив, що дістав карт-бланш від світових лідерів, "почав мостити містки" і зробив усе, щоб тепер уже експрезидент України Віктор Янукович прийшов до влади.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

24 лютого Путін оголосив про вторгнення в Україну під виглядом "демілітаризації" та "денацифікації" України. Спочатку, за даними СБУ, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Один із полонених, свідчення якого опублікувало відомство, розповів, що російським військовослужбовцям видали провізію із запасом на три доби. Але бліцкриг провалився.

На сьогодні РФ окупувала понад 20% території України. Зараз найактивніші бойові дії тривають на сході України, РФ неодноразово заявляла, що її мета – захопити всю територію Луганської та Донецької областей. На початку травня Збройні сили України перейшли до контрнаступальних дій у Харківській області, наприкінці травня – на півдні.

Росію виключили із G8 після окупації Криму 2014 року. Вона поки залишається у клубі країн G20, але США вважають, що РФ варто виключити з нього.