Яковина: До 15 листопада Путін застосовуватиме всі способи, кине всі запаси ракет і дронів, щоб змусити Україну піти на поступки й укласти з ним перемир'я
Журналіст повторив своє припущення, висловлене в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону. На його думку, на саміті Шанхайської організації співробітництва (ШОС), який відбувся в Самарканді (Узбекистан) у вересні, "колективний Схід" висунув Путіну ультиматум.
Цей ультиматум, за інформацією Яковини, звучав приблизно так: "Або ти, Володимире Путін, припиняєш війну до саміту "Великої двадцятки" в Індонезії на Балі, або ми приєднуватимемося до західних санкцій, оскільки твоя війна, яку ти ведеш проти України, шкодить усьому світові, усій світовій економіці, стабільності (зокрема наших режимів) і економічному процвітанню наших країн, і через те, що ти тягнеш цю тяганину вже так довго, ми починаємо втрачати гроші, втрачати стабільність тощо. Нас це не влаштовує… Тому ось на тобі два місяці… Як завгодно завершуй… Можеш виграти – вигравай війну. Не можеш виграти – програй. Не хочеш програвати – домовляйся. Неважливо. Нас абсолютно не колише, як саме ця війна закінчиться, але вона має закінчитися".
На думку журналіста, Путін серйозно сприйняв ці попередження, оскільки розуміє, що розрив співпраці з Індією та Китаєм, які є членами ШОС, а також із Туреччиною (вона має в організації статус "партнера з діалогу") йому невигідний, оскільки залишить Росію в повій ізоляції.
"Тому у Володимира Путіна головне завдання – до 15 листопада домогтися якщо не миру, то перемир'я. Звісно, він хоче домогтися перемир'я на своїх умовах, а не на умовах України. Що мають на увазі під словами "на своїх умовах"? Збереження за Росією наземного перешийка в Крим та водопостачання Криму і визнання Заходом – не формальне, не обов'язково записане на папері, але визнання – російського суверенітету над окупованими територіями", – озвучив можливий план Росії Яковина.
Оскільки ні Україна, ні Захід "у жодному разі не хочуть погоджуватися ні на що таке", Путін, на думку журналіста, щосили давитиме і на Захід, і на Україну.
"І ми бачили, як тиснути... Він Заходу підірвав ці газопроводи ["Північний потік"], намагаючись погрожувати енергетикою, фактично заморозити Європу. Європа на це не повелася, Європі начхати. Ну, не те щоб зовсім начхати, але Європа не повелася, потім він почав погрожувати застосуванням "брудної бомби", потім почав погрожувати вибухом гребель на Дніпрі... Понеділкові [обстріли] – це теж із цієї серії, я так розумію. Тобто погроза влаштувати гуманітарну катастрофу. Ну і, певна річ, вихід із "зернової угоди". Тому що це також елемент, важіль тиску на Захід та Україну. Тощо. Усе це, усі абсолютно способи, які є в розпорядженні Володимира Путіна, він буде застосовувати для того, щоб змусити Україну найперше, а далі – Захід піти на поступки й укласти з ним перемир'я", – спрогнозував Яковина.
На його думку, у найближчі два тижні, намагаючись добитися поступок, Росія ще сильніше атакуватиме Україну.
"Я підозрюю, що в межах цього тиску всі наступні дні та два тижні, які залишилися, Росія кине проти України всі свої запаси крилатих ракет, дронів, бомб – чого завгодно. Для того щоб у повному обсязі вивести з функціонування українську енергосистему. Тобто я боюся, що в найближчі два тижні обстріли будуть просто жахливими. Ось усе, що є в Росії, – усе буде кинуто проти України", – сказав журналіст.
Контекст:
Саміт ШОС відбувся в Самарканді 15–16 вересня. На зустрічі були глави 10 держав і білоруський політик Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі.
На саміті Путіну кілька разів довелося чекати на своїх співрозмовників, які прийшли на двосторонні зустрічі пізніше за нього. Широко в мережі розійшлося одне з фото учасників саміту, на якому президент Туреччини Реджеп Ердоган сидить на чолі столу, а Путін – на дивані поряд із Лукашенком.
Крім того, у ЗМІ детально обговорювали заяви лідерів Індії та Китаю, які ті зробили на зустрічах із Путіним. Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді сказав президенту Росії, що зараз "не епоха війни". Путін у відповідь пообіцяв, що Росія зробить усе, щоб війна в Україні припинилася "якнайшвидше". Під час зустрічі з главою КНР Сі Цзіньпіном глава Кремля сказав, що розуміє стурбованість Китаю ситуацією в Україні.
Російський політолог, який живе у США, публіцист Андрій Піонтковський вважає, що саміт ШОС був для Путіна провальним. "Він у такий стан приниження і шоку впав у Самарканді, що, повернувшись, негайно зробив самогубні кроки, які всі його надії обнулили", – сказав аналітик. Такими кроками, на його думку, стали оголошена Путіним мобілізація, ядерний шантаж, а також "референдуми" й анексія чотирьох регіонів України.