Яценюк: Ключова відмінність: в Ізраїлю є ядерна зброя, хоча вони цього офіційно не визнають, а в України – немає G

Для надійних безпекових гарантій Україні необхідна "ядерна парасолька" НАТО, упевнений Яценюк
Фото: Арсеній Яценюк / Facebook
Гарантії безпеки для України, доки вона не стане членом НАТО, необхідні, але не факт, що їй підійде так звана ізраїльська модель, вважає прем'єр-міністр України у 20142016 роках Арсеній Яценюк. Про це він сказав в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

Яценюк зазначив, що зараз українська влада, розуміючи, що членства в Альянсі Україна на етапі саміту у Вільнюсі цього літа не набуде, веде дискусію про тимчасові гарантії безпеки "на кшталт Ізраїлю".

"Але тут є два фактори. Перший фактор. Я ж знаю, що таке міжнародні справи. Щоб не сталося так, що безпекові гарантії дадуть, а про членство в НАТО забудуть. Потім, ну, так станеться", – застеріг політик.

Другим чинником він назвав невизначеність самого терміна "безпекові гарантії" у випадку Ізраїлю. Водночас він наголосив, що Будапештський меморандум узагалі не можна назвати гарантіями, це "ганебна історія, ганебна сторінка світової історії про ядерне роззброєння".

"Якщо такі безпекові гарантії, як Сполучені Штати й Японія, якщо такі безпекові гарантії, як Сполучені Штати й Корея, – це окей. А якщо такі безпекові гарантії, як між Ізраїлем і Сполученими Штатами Америки? По-перше, там немає одного єдиного документа. По факту основа цих так званих безпекових гарантій лежить у тому, що Сполучені Штати будуть надавати державі Ізраїль озброєння, технології і гроші," – сказав Яценюк.

Він зазначив, що в цих домовленостях немає зобов'язань армії США захищати Ізраїль своїми військами. У випадку, наприклад, Японії "зовсім інша схема": там розміщені військові бази США.

"Я тільки тепер, на кінець скажу одну ключову відмінність між Україною та Ізраїлем у частині надання безпекових гарантій. В Ізраїлю є ядерна зброя, хоча вони офіційно цього не визнають. А в України немає ядерної зброї. У цьому – ключова відмінність", – наголосив колишній прем'єр.

На його думку, відповідь на питання безпеки України "лежить тільки в одній площині": це членство України в НАТО.

"А НАТО володіє ядерною зброєю. І тоді ми вирішуємо питання, у тому числі і ядерної парасольки для України", – підсумував Яценюк.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube


Контекст:

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявляв, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.

Навесні 2022 року президент Володимир Зеленський заявляв, що Україна, як і раніше, готова вступити в НАТО, але, оскільки Альянс цього не пропонує, влада країни "будуватиме ті гарантії безпеки, які можуть захистити нас".

У вересні презентували підготовлені міжнародною групою рекомендації. Вони передбачають, що група країн-гарантів має взяти на себе низку зобов'язань разом з Україною в межах спільного документа про стратегічне партнерство під назвою "Київський безпековий договір" (Kyiv Security Compact).

2023 року Зеленський також наголошував, що Україна має отримати дієві гарантії безпеки ще до вступу в НАТО.

Американська The Wall Street Journal написала 22 травня, що західні союзники до вступу України в НАТО можуть запропонувати їй так звану ізраїльську модель безпеки.

За словами джерел, ознайомлених із проєктом, Україна здобуде право скликати засідання НАТО і звертатися по допомогу до окремих країн блоку. США водночас будуть головним гарантом цих домовленостей, але Великобританія, Франція й Німеччина також планують стати сторонами договору, вказала WSJ.

Франція готова стати одним із гарантів безпеки для України, заявляли в МЗС країни 23 травня. Президент країни Еммануель Макрон закликав до "сильних і відчутних" гарантій безпеки для України.

На думку канцлера Німеччини Олафа Шольца, гарантії безпеки для України мають відрізнятися від членства в НАТО.