Формальну частину гарантій безпеки для України ще обговорюють – амбасадорка Великобританії

Сіммонс про гарантії безпеки: Нам усім разом потрібно буде визначити, який вони матимуть вигляд
Фото: rbc.ua
Обговорення того, який вигляд матимуть міжнародні гарантії безпеки для України, котре ініціював Офіс президента, ще триває. Про це амбасадорка Великобританії Мелінда Сіммонс сказала в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", опублікованому 7 листопада.

Журналісти запитали, чи можна, на думку Сіммонс, реалізувати цю ідею і якою є позиція британського уряду щодо цього.

"Я вважаю правильним вести дискусію про гарантії безпеки. Я також вважаю правильним те, що нам усім разом потрібно буде визначити, як вони виглядатимуть. Справді чудово, що Офіс президента сприяє розмові про це", – відповіла вона.

На думку амбасадорки, зараз "є простір", щоб визначити, який ці гарантії матимуть вигляд, зокрема, стосуватимуться вони зброї чи забезпечення того, щоб вторгнення в Україну в майбутньому стало значно складнішим, "із точки зору її власних можливостей чи безпекових гарантій політичного плану".

"Формальна частина все ще обговорюється. Але немає сумніву, що ми зараз підтримуємо розмову в принципі", – додала Сіммонс.

Контекст:

Після чергового раунду переговорів із Росією 29 березня в Туреччині, коли Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки, президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна, як і раніше, готова вступити в НАТО, але оскільки Альянс цього не пропонує, влада країни буде "будувати ті гарантії безпеки, які можуть захистити нас".

Про готовність надати гарантії безпеки після цього заявили США, Італія, Німеччина, Великобританія, Туреччина. Водночас представники країн говорили, що гарантії будуть "не як у НАТО" – про готовність скерувати свої війська в разі нападу на Україну не йдеться.

Глава Офісу президента Андрій Єрмак та ексгенсек НАТО Андерс Фог Расмуссен у травні очолили міжнародну групу з підготовки варіантів гарантій безпеки для України.

У вересні презентували підготовлені цією групою рекомендації. Згідно з розробленим документом, гарантії безпеки мають бути ствердними, чітко сформульованими й визначати низку зобов'язань, узятих групою гарантів разом з Україною. Вони мають бути політично і юридично обов'язковими для виконання на основі двосторонніх угод та об'єднані в межах спільного документа про стратегічне партнерство з назвою "Київський безпековий договір".

13 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що рекомендації мають стати основою майбутнього договору з безпеки.