Яценюк: Лукашенко – співучасник воєнного злочину проти України. Він зараз задницею крутить: а що буде, якщо не буде Путіна, якщо програє Росія?
Про це в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону сказав прем'єр-міністр України у 2014–2016 роках, лідер партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк.
"Я жодному слову цього пройдисвіта не вірю. Він сидить і думає про свій завтрашній день, – наголосив Яценюк. – Я не готовий зараз вам відповісти з точки зору міжнародного права, чи можна притягнути Білорусь до відповідальності за те, що з території Білорусі був вчинений напад на Україну. Скоріше так, ніж ні. Тут буде дуже багато в мене аргументів, починаючи з того, що в нас були двосторонні угоди з Білоруссю, і закінчуючи тим, що з території Білорусі летять ракети, із цієї території пішли танки".
Були це російські танки чи білоруські, "ми цього достеменно не знаємо", продовжив політик.
"Російські військові чи білоруські – це дискусія для суду. Це він [Лукашенко] хай у суді розповідає, були білоруси чи не були. Він – самопроголошений диктатор Білорусі, йому підпорядковуються збройні сили Білорусі, він дає вказівку, чи можна перетнути кордон Білорусі? Він", – зазначив Яценюк.
За його словами, Лукашенко – "співучасник воєнного злочину".
"Зараз він задницею крутить із приводу того, "а що буде, якщо не буде [президента РФ Володимира] Путіна, якщо програє Росія, а що буде, якщо буде міжнародний трибунал, і в цей міжнародний трибунал потягнуть мене?" Каже: "Я не буду вступати у війну, якщо Україна не нападе". По-перше, вони цю провокацію можуть зліпити легко. Вони навчені ще росіянами і нацистами, до речі, які починали так Другу світову війну. І це його ніяким чином не звільняє від відповідальності за злочини, які він уже вчинив", – наголосив Яценюк.
Яценюк: Росіяни начебто така набожна нація. У них, щоправда, кадебешник очолює церкву. У них набожництво – це нагрішити, а потім у церкві посповідатись. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
Російські війська 24 лютого 2022 року заходили в Україну, зокрема, з Білорусі. Білорусь фактично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема для завдання по Україні ракетних та авіаударів.
4 жовтня Лукашенко визнав, що Білорусь бере участь у війні Росії проти України. 10 жовтня він заявив, що домовився з Путіним про розгортання "спільного регіонального угруповання військ" через нібито високий рівень загроз "на західних кордонах Союзної держави".
Поточна активність російських військ у Білорусі вказує на те, що їхній наступ на Україну на початку 2023 року малоймовірний. Восени 2023 року ця загроза матиме серйозніший вигляд, заявив в оперативному аналізі за 19 січня американський Інститут вивчення війни (ISW).
16 лютого 2023 року Лукашенко пригрозив, що "готовий разом із росіянами воювати з території Білорусі лише в одному поки що випадку": якщо з України "хоч один солдат прийде на територію Білорусі". Водночас він наголосив, що білоруси не хочуть війни.
Російські окупанти не мають зараз ресурсів, щоб атакувати Україну з території Білорусі, вважає командувач Об'єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв.