"Єдиний спосіб забезпечити ядерну безпеку ЗАЕС – її демілітаризація". У МЗС України вказали МАГАТЕ, що змусить РФ припинити "небезпечну гру"

Єдиний спосіб гарантувати ядерну безпеку ЗАЕС – її повернення під контроль України, зазначили у МЗС
Фото: depositphotos.com
У МЗС України закликали Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) зосередити свої зусилля на демілітаризації тимчасово захопленої російськими окупантами Запорізької АЕС (ЗАЕС).

Про це 12 вересня у Twitter сказав спікер Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

Глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив сьогодні, що на ЗАЕС зберігається небезпека аварії навіть у режимі холодного від'єднання.

За словами Гроссі, електростанції загрожує дві речі. Перша – подальші обстріли, що тривають, які мають прямий вплив на реактори і супутні об'єкти. Друга – через обстріли може бути порушене постачання зовнішнього живлення станції.

Напередодні глава МАГАТЕ закликав терміново створити захисну зону на ЗАЕС.

"Єдиний спосіб забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС – її деокупація, демілітаризація та повернення під контроль України. Усі зусилля МАГАТЕ мають бути зосереджені на досягненні цієї мети. Що-небудь, крім цього, не змусить Росію припинити свою небезпечну гру", – написав Ніколенко.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

На початку березня ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар Запорізької області, через що станцію повністю від'єднували від енергомережі.

Російські війська розмістили на ЗАЕС, зокрема в машинному залі одного з реакторів, військову техніку.

1 вересня на станцію прибула делегація МАГАТЕ із 14 осіб. Гроссі заявляв, що на ЗАЕС побачив "усе, що хотів". Він зазначив, що після закінчення роботи місії чисельність представників МАГАТЕ на станції скоротять до двох – вони перебуватимуть на ЗАЕС постійно.

6 вересня МАГАТЕ опублікувало офіційний звіт щодо ситуації на АЕС. У ньому організація запропонувала негайно розпочати консультації щодо створення системи ядерної безпеки і захисту території станції та зони навколо неї.

11 вересня "Енергоатом" повідомив, що на Запорізькій атомній електростанції повністю від'єднали останній робочий енергоблок і його переведуть у холодний режим.