ЄСПЛ наказав Росії припинити напади й бомбардування цивільних об'єктів в Україні
Суд узяв до уваги воєннії дії, які Росія розпочала 24 лютого 2022 року в різних частинах України.
ЄСПЛ вважає, що вони створюють реальну та постійну загрозу серйозних порушень конвенційних прав цивільного населення, зокрема згідно зі ст. 2, 3 та 8 Конвенції з прав людини.
"З метою запобігання таким порушенням та відповідно до ст. 39 регламенту суд постановляє, в інтересах сторін та належного ведення розгляду наказати уряду Росії утримуватися від військових нападів на цивільне населення та цивільні об'єкти, у тому числі житлові приміщення, автомобілі екстрених служб та інші особливо цивільні об'єкти, що охороняються, такі як школи та лікарні, а також негайно забезпечити безпеку медичних установ, особового складу та аварійно-рятувальних служб у межах атакованої або обложеної російськими військами території"", – ідеться у документі.
Україна 28 лютого звернулася до ЄСПЛ із заявою про введення попередніх заходів відповідно до правила 39 регламенту суду, повідомляв міністр юстиції Денис Малюська. Країна вимагає, серед іншого, "негайно зупинити військові напади проти цивільних об’єктів, зокрема житлові будинки, приватні автомобілі, швидкі допомоги та інші спеціально захищені цивільні об’єкти, як-от школи та лікарні на території України".
Це правило дає змогу ЄСПЛ видати наказ на будь-яку державу – учасницю Європейської конвенції з прав людини на час розгляду по суті скарги про порушення цієї конвенції. Наказ ЄСПЛ є обов'язковим для виконання, зазначає "Європейська правда".
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) і сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".
За даними Міноборони України станом на 28 лютого, загальні втрати російських окупантів – 5,3 тис. людей убитими й пораненими. Водночас у міністерстві оборони РФ приховували втрати серед особового складу та визнали їх лише на четвертий день війни, не уточнюючи кількості. Жертвами російської агресії стали 352 мирні жителі, зокрема 16 дітей, поранення дістало 2040 людей.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягти Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.