Європарламент офіційно підтримав створення трибуналу для РФ. У нього мають бути повноваження судити Путіна й Лукашенка
Європейський парламент ухвалив резолюцію на підтримку створення міжнародного трибуналу для покарання Росії за скоєні в Україні злочини. Про це 19 січня повідомила пресслужба Європарламенту.
Текст резолюції схвалили 472 голосами, проти були 19 депутатів, ще 33 утрималися. Її повний текст опубліковано на сайті Європарламенту.
У документі парламентарі вимагають притягнути до відповідальності політичне й військове керівництво Росії за злочин агресії проти України.
"Парламент заявляє, що звірства, скоєні російськими військами в Бучі, Ірпені й багатьох інших українських містах, свідчать про жорстокість війни й підкреслюють важливість скоординованих міжнародних дій для притягнення винних до відповідальності згідно з міжнародним правом. Депутати Європарламенту закликають ЄС у тісній співпраці з Україною й міжнародною спільнотою домагатися створення спеціального міжнародного трибуналу для судового переслідування політичного й військового керівництва Росії та її союзників", – ідеться в повідомленні.
Створення трибуналу, стверджують депутати Європарламенту, заповнить вакуум у міжнародному кримінальному правосудді й доповнить слідчі зусилля Міжнародного кримінального суду, оскільки нині він не може розслідувати злочин агресії, коли це стосується України.
Зазначаючи, що точні умови і склад спеціального трибуналу ще треба визначити, депутати наголошують, що в нього має бути юрисдикція для переслідування не лише президента РФ Володимира Путіна і його політичного й військового кола, але також для суду над самопроголошеним главою Білорусі Олександром Лукашенком і його поплічниками.
Президент України Володимир Зеленський відреагував у Twitter на рішення Європарламенту.
"Закликаю всіх наших партнерів підтримати такий трибунал. Росія має бути притягнута до відповідальності за свою агресивну війну, справедливість має перемогти", – написав Зеленський.
Також у Twitter подякував європарламентаріям міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Їхнє рішення він назвав важливим кроком до судового переслідування російської влади й запобігання таким злочинам у майбутньому.
Контекст:
Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші такі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів.
В основу майбутнього спецтрибуналу Україна запропонувала покласти п'ять параметрів і зокрема визначити, що статус підсудного, включно зі статусом глави держави, не звільнятиме його від індивідуальної кримінальної відповідальності.
Необхідність створення спецтрибуналу для Росії вже підтримала низка європейських та міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ, а також окремі країни (наприклад, Франція і Німеччина).