Канцлер ФРН заявив, що нормандський формат переговорів стосовно Донбасу вдалося пожвавити

Німеччина, Франція разом з Україною та Росією намагаються вийти з нинішньої "дуже заплутаної ситуації", зазначив Шольц
Фото: EPA
Канцлер Німеччини Олаф Шольц вважає, що в нормандський формат переговорів щодо врегулювання конфлікту на Донбасі вдалося "вдихнути життя".

Про це Шольц сказав у інтерв'ю німецькому телеканалу ZDF, його текстову версію опубліковано на сайті ЗМІ 2 лютого.

Главу уряду Німеччини запитали, чи буде нова війна у Європі і чи вторгнеться президент РФ Володимир Путін в Україну.

Шольц відповів, що ситуація "дуже серйозна" і не можна забувати, що до кордону з Україною перекинуто велику кількість російських солдатів.

За його словами, країни Заходу зробили все можливе для проведення переговорів, щоб такої ситуації не виникло, попередивши РФ про наслідки можливого військового нападу.

"Існують переговори між Росією та США, ініційовані американським президентом. Тривають переговори між НАТО та Росією в межах Ради Росія – НАТО. Є переговори в межах ОБСЄ і, звісно, так званий нормандський формат, де Німеччина, Франція разом з Україною та Росією намагаються вийти із нинішньої дуже заплутаної ситуації, – сказав Шольц. – І нам справді вдалося знову вдихнути в нього життя. У цьому форматі відбулося багато дискусій".

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри факти й докази, які надає Україна.

Переговори щодо врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Домовленості виконали частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не сталося. Від участі у переговорах у нормандському форматі відмовлялася Росія, говорили у МЗС України.

У Парижі 26 січня 2022 року відбулася зустріч зовнішньополітичних радників лідерів країн нормандського формату щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Українську сторону на ній представляв глава Офісу президента Андрій Єрмак, Росію – заступник глави адміністрації президента РФ Дмитро Козак, Німеччину – радник німецького канцлера Єнс Плетнер, Францію – радник президента Еммануель Бонн.

Переговори в закритому форматі тривали вісім годин. Єрмак назвав зустріч непростою. Козак за підсумками зустрічі заявив, що розмова була "непростою, але відвертою".

Глава Офісу президента України розповів, що радники під час зустрічі погодили комюніке й підтримали режим припинення вогню.

Франція опублікувала декларацію зустрічі. Радники підтвердили, що Мінські домовленості є основою роботи нормандського формату, і виступили за "беззастережне дотримання режиму припинення вогню та повне дотримання заходів щодо зміцнення режиму припинення вогню від 22 липня 2020 року незалежно від розбіжностей щодо інших питань виконання Мінських домовленостей".

Постійний представник Франції при ООН Ніколя де Рів'єр повідомив 31 січня, що наступна зустріч радників "Нормандської четвірки" відбудеться в Берліні 10 лютого.