Каспаров про загострення на Донбасі: Вирішальним чинником може виявитися бажання Путіна відвернути увагу від Навального

Каспаров: Як справжній гебешник, Путін зважуватиме всі чинники
Фото: Гарри Каспаров / Facebook

Президент РФ Володимир Путін може наважитися на загострення ситуації на Донбасі, щоб відвернути увагу від російського опозиціонера Олексія Навального, який у колонії оголосив голодування. Таку думку 12 квітня на своїй сторінці у Facebook висловив російський опозиціонер, чемпіон світу із шахів Гаррі Каспаров.

"Обговорюючи підготовку російської провокації на Донбасі, загадувати щось безглуздо, тому що все відбувається в голові однієї людини. Ми ж розуміємо, що все вирішує російський диктатор. Як він вирішить, сказати складно, тому що будь-яка воєнна авантюра для диктатора – це ризики і можливість потенційної поразки. Тут на кону багато чинників, і не відкидаю, що вирішальним може виявитися бажання Путіна відвернути увагу від Навального – просто розпочати війну заради того, щоб тема Навального зникла з перших шпальт газет", – вважає Каспаров.

Він зазначив, що Путіну зараз доведеться зважувати ймовірну міжнародну реакцію на його дії.

"З одного боку, явне посилення американської позиції, це, звісно, не трампівська адміністрація. І, судячи з усього, адміністрація [президента США Джо] Байдена може перейти від слів до справи. Принаймні вже зафіксовано кроки адміністрації, спрямовані на надання прямої військової допомоги Україні. І потенційно можуть бути дії вже і політичного, і фінансового характеру. Це з одного боку. А з іншого боку, дивлячись на Європу, ми знову бачимо Францію та Німеччину, які закликають до "деескалації напруги", – підкреслив Каспаров.

За його словами, внутрішня ситуація у РФ диктує Путіну необхідність "зробити що-небудь велике, продемонструвати ще раз власну незамінність і невразливість", але водночас, як істинний гебешник, російський президент зважуватиме всі чинники.

Контекст:

2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що супротивник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".

1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Президент України Володимир Зеленський розповів 6 квітня, що від початку дії липневого перемир'я на Донбасі загинуло 28 українських військовослужбовців, із них 23 – від початку поточного року.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ і очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною (за оцінками американських посадовців, РФ могла перекинути до кордону приблизно 4 тис. військовослужбовців).

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території за допомогою введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою протягом останніх років.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За даними Білого дому і Держдепартаменту США, чисельність російських військ поблизу кордону з Україною – найбільша із 2014 року.

Співрозмовники Reuters у Кремлі заявляли, що йдеться про демонстрацію сили, а не про підготовку до широкомасштабних дій. Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес вважає, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації нового президента США Джо Байдена.

12 квітня у МЗС України повідомили, що надіслали РФ офіційний запит, щоб отримати роз'яснення щодо нарощування російської військової присутності біля українсько-російського кордону. У відомстві нагадали, що Росія відмовилася від участі в засіданні ОБСЄ щодо цього, ініційованому Україною. Метою засідання було надання Росією роз'яснень щодо нарощування її військової присутності на кордоні з Україною, за його підсумками країни – члени ОБСЄ засудили концентрацію військ РФ.