Китай презентував свій "мирний план" із 12 пунктів щодо війни, яку Росія розв'язала в Україні

Позицію Китаю щодо війни в Україні сформульовано у 12 пунктах
Фото: EPA

Міністерство закордонних справ Китаю в роковини війни, розв'язаної Росією в Україні, презентувало так званий мирний план зі своїми ідеями щодо її врегулювання. Документ, оприлюднений 24 лютого на сайті МЗС КНР, має назву "Позицію Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні".

У документі 12 пунктів:

  • повага до суверенітету всіх країн;
  • відмова від "менталітету холодної війни";
  • припинення бойових дій;
  • відновлення мирних переговорів;
  • вирішення гуманітарної кризи;
  • захист цивільного населення й військовополонених;
  • підтримка безпеки атомних електростанцій;
  • зниження стратегічних ризиків;
  • сприяння експорту зерна;
  • припинення "односторонніх" санкцій;
  • підтримка стабільності промислових ланцюгів і ланцюгів постачання;
  • сприяння повоєнному відновленню.

Діалог і переговори в оприлюдненому "мирному плані" названо "єдиним життєздатним рішенням української кризи".

"Безпеки країни не можна досягти завдяки іншим. Безпеки регіону не можна досягти зміцненням або розширенням військових блоків. Законні інтереси безпеки та занепокоєнь усіх країн необхідно сприймати серйозно й належно розглядати. Немає простого вирішення складної проблеми", – заявили у МЗС Китаю.

У позиції КНР, зокрема, підкреслюють, що неприпустимим є застосування ядерної зброї. Також Китай виступає проти "досліджень, розроблення та використання будь-якою країною хімічної й біологічної зброї за будь-яких обставин".

На думку Китаю, "односторонні санкції, не затверджені Радбезом ООН, і максимальний тиск не можуть вирішити проблему, вони лише створюють нові проблеми". Зазначено, що КНР виступає проти таких санкцій.

"Важливо підтримувати зустрічні кроки Москви й Києва на користь якнайшвидшого відновлення прямого діалогу, поступового зниження напруженості ситуації та повного припинення воєнних дій", – ідеться, зокрема, у документі.

Міжнародна спільнота, на думку Китаю, має вжити заходів щодо підтримки постконфліктної реконструкції в зонах конфлікту

"Китай готовий надати допомогу й відігравати конструктивну роль у цих зусиллях", – підсумували у МЗС КНР.

Контекст:

Китай із початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.

30 грудня 2022 року під час переговорів за допомогою відеозв'язку з главою КНР Сі Цзіньпіном президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія й Китай розвиватимуть "військове та військово-технічне співробітництво". Він підкреслив, що це сприятиме "гарантуванню безпеки двох країн і підтримці стабільності в основних регіонах". Зі свого боку глава КНР зазначив, що в Китаї готові нарощувати "стратегічну координацію" з РФ, щоб "привнести більше стабільності у світ", повідомило китайське агентство "Сіньхуа".

Китай надає Росії технології, які їй необхідні для ведення війни проти України, написала 4 лютого 2023 року The Wall Street Journal за підсумками аналізу даних російської митниці.

Телеканал CNN із посиланням на офіційних осіб США, ознайомлених із даними розвідки, повідомив 18 лютого, що останнім часом США почали помічати "тривожні" тенденції в підтримці Китаєм російських збройних сил і що є ознаки того, що Пекін хоче "підійти до межі" надання летальної військової допомоги Росії й водночас не бути спійманим. Держсекретар США Ентоні Блінкен застеріг Пекін від надання Росії військової допомоги або допомоги в обході західних санкцій.

За словами Зеленського, Китай має "підтримати формулу миру", яку пропонує Україна, і "виступати за гарантії безпеки". Президент України також заявив в інтерв'ю, опублікованому 19 лютого, що поки "не бачить" ознак військової підтримки Росії з боку Китаю.